Sporda taraftar fanatikliği ve takım evangelizmi (Efangelizm) ilişkisi (Futbol takımları örneği)
The relation between fan's fanaticism and the team evangelism (Efangelizm) (In the case of football teams)
- Tez No: 555825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Marka, kulüp, örgüt, şirket spor takımı evangelisti, aktif olarak başkalarının satın alma davranışını pozitif yönde etkilemek için bir markanın tanıtımını yapan ve markayla ilgili iyi haberlerin yayılmasına katkı sağlayan ve beklenti olmadan bir bağlılık oluşturan kişiler olarak tanımlanır. Fanatiklik ise; tutulan takıma aklın ötesinde bir sadakat ile bağlanma durumu olarak tanımlanır. Bu çalışmada futbol takımı taraftarları arasında evangelizm ile fantiklik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlamıştır. Araştırmaya, İstanbul Bölgesinde üç büyük takım olan Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe takımlarının taraftarları dahil edilmiştir. Araştırma verileri 200 Galatasaray taraftarı, 200 Beşiktaş taraftarı ve 200 Fenerbahçe taraftarı olmak üzere toplam 600 taraftardan alınmıştır. Araştırma grubuna uygulanan anketler üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilgili konuya atfen uzman yardımı ile oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümde“Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği”ve son bölümde“Spor Takımı Evangelizmi (eFANgelizm) Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS_24.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz olarak, Tanımlayıcı istatistikler, frekans yüzde, gruplar arası fark için t-Testi, ANOVA, Games-Howell, neden-sonuç ilişkisi için korelasyon ve regresyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında fanatiklik ile evangelizm alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuş, fanatikliğin evangelizmin anlamlı yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, belirlenen parametreler bakımından araştırma değişkenleri düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Spor kamuoyu, yöneticileri ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We aimed to examine the relationship of brands', clubs', organizations', companies', sports team evangelists' behavior who actively promote the dissemination of conceptual qualities and personal perspectives of football team supporters as an approach to promoting a brand in order to positively influence the buying behavior of others and contributing to the dissemination of good news about the brand. In the study, the supporters of Galatasaray, Besiktas and Fenerbahce teams which are the three big teams in Istanbul Region, were preferred. A total of 600 people, including 200 Galatasaray fans, 200 Beşiktaş fans and 200 Fenerbahçe fans participated in the research group. The surveys to be applied to the research group consist of three parts. In the first part, there is the Personal Information Form, which was created with the help of the expert, in the second part, the Football Fan Fanaticity Scale takes place which was validated and in the last section, the Sports Team Evangelism (eFANgelism) Scale, whose validity and reliability were made, was used. In the statistical analysis of the obtained data, Descriptive statistics, frequency percentage, One Way Anova, Tukey for the difference between the groups, the correlation test for regression and correlation for the cause-effect relationship, was applied.