Türkiyeli orta sınıf seküler gençlerde kültürel, politik, duygusal dönüşüm ve yurt dışına göç fikri
Cultural, political, emotional transformation and the idea of emigration among Turkish middle class secular youth
- Tez No: 555830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZE ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma temelde Türkiye'nin yakın geçmişinde deneyimlediği dönüşümün Türkiyeli orta sınıf seküler gençlerin yaşamlarında ne tür karşılıklar ürettiğini ve son yıllarda göç arzusunun neden yükseldiğini incelemektedir. Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında tarihinin en büyük siyasal ve toplumsal dönüşümlerinden birini yaşarken yoğun bir muhafazakârlaşma, kutuplaşma ve otoriterleşme politikası güdülmekte, toplumsal, kültürel ve politik alan sil baştan düzenlenmektedir. Söz konusu toplumsal dönüşümler ve düzenlemeler ise orta sınıf, seküler, muhalif genç kitlede kültürel, politik ve duygusal karşılıklar üretmektedir. Bu karşılıklar çalışmada birkaç farklı temaya odaklanarak ele alınmaktadır. Bunlardan ilki, ülkedeki dönüşümler ve deneyimler neticesinde açığa çıkan duygulanımlar ve seküler cenahın toplumsal aidiyet duyumsamasındaki yitimdir. İkincisi, gençlerin Gezi direnişi, 15 Temmuz darbe girişimi, bombalı saldırılar veya seçimler gibi yüksek yoğunluklu momentlerdeki ya da gündelik ve toplumsal yaşamlarındaki deneyimlerine, fikirlerine, hislerine kulak verilmesi ve ne tür bir faillik biçimi geliştirdiklerinin paylaşılmasıdır. Bir diğer tema ise, AKP döneminde uygulamaya konan söylem ve politikalara seküler toplum tarafından karşılık olarak üretilen geleneksel, geleneksel olmayan ve pasif mücadele formlarının incelenmesidir. Ele alınan tüm bu temalar ve inceleme konuları, hem Türkiye'de iktidara muhalif seküler bir genç olarak yaşamanın muhteviyatını hem de gençler arasında göç arzusunun hangi dinamiklere ve saiklere bağlı olarak yükseldiğini açığa çıkarmaktadır. Çalışmanın, nihai olarak, son yıllarda ağır zihinsel, duygusal, psikolojik yükle yaşayan seküler kesime mensup gençlerin sesini duyurması ve hikâyelerini anlatması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the results of the change Turkey has recently gone through in the lives of Turkish middle class secular youth and why the desire to immigrate increased in the recent years. While Turkey is going through one of the biggest political and social changes in history under the ruling of Justice and Development Party (AKP), an intense act of turning conservative, polarisation, and turning authoritarian is being carried out and social, cultural and political fields are being completely altered. The aforementioned changes and alterations induce cultural political and emotional responses in middle class, secular, opponent youth. These responses are addressed by focusing on different themes. First of these is the arising feelings as a result of the changes and experiences in the country and the loss of feeling of belonging in the secular wing. Second, lending an ear to young adults' experiences, thoughts, feelings and sharing of what kind of a subjectivity they've developed in high-intensity moments like Gezi Resistance, July 15th Coup Attempt, bombed attacks, elections or daily and social lives. Another theme is examining the traditional, unconventional and passive resistance forms, conjured in response by the secular community against the discourse and politics put into effect in AKP's term. All the covered themes and exploration topics unveils the content of living as a secular opponent young adult to the power party, and depending on what dynamics and motives the desire to immigrate rises. As the final of the study, it is expected that the secular youth living with heavy mental, emotional and psychological burden will be heard and tell their story.