Macar milli kimliğinin bir parçası olarak Macaristan'daki Osmanlı/Türk karşıtı hafıza mekanları
Anti Ottoman/Turk realms of memory in Hungary as a component of Hungarian national identity
- Tez No: 555829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DALDAL EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küresel dünya düzeninde, sahip oldukları şiddet araçları ve sınırlarının“seçici geçirgenliğiyle”(bazı ekonomik yetkilerini ulus-aşırı birimlere devretmelerine rağmen) hala en revaçta olan siyasal birim ulus-devletlerdir. Zira ulus-devletler siyasal alandaki hâkimiyetlerinin yanı sıra, uyruklarına sundukları kimlikle de gündemdedirler ve günümüzde (birkaç örnek dışında) hiçbir siyasal oluşum, milli kimliği imleyen sembollerden daha popüler semboller yaratamamışlardır. Yalnızca ulus-devlet kuran ya da etnik boğazlaşmalara sebebiyet veren bir ideoloji olarak algılanmaması gereken milliyetçilik, ulus-devletlerin ve milli kimliklerin içlerinde barındırdıkları onca eşitsizliğe rağmen günümüzde hala en geçerli olgular olarak canlı kalmalarını sağlayan yegâne görüngüdür. Dolayısıyla milliyetçilik, ulusların ve ulus-devletlerin yeniden üretiminde hayati rol oynayan bir konumdadır. Ulusların yeniden üretiminde, standartlaştırılmış kamusal eğitim (özellikle tarih eğitimi), edebi eserler ile kültürel üretimler önemli roller oynasa da günümüzde bireyin hafızasına görsel katkılar sunarak ezbere dayalı tarih eğitiminin soyutluğunu somuta bürüyen hafıza mekânları (lieux de mémoire) da önemli paya sahiptirler. Bu çalışmada Macaristan'daki Osmanlı/Türk karşıtı hafıza mekânları (Mohaç, Eğri, Sigetvar), Macar ulusunun kolektif hafızasında önemli bir yere sahip olan 'Osmanlı/Türk hâkimiyeti dönemi' göz önünde bulundurularak incelenecektir. İncelemenin sonuçları ile günümüzde Macaristan'ın en önemli siyaset gündemi haline gelen ve Macarların milli kimliğinin yeniden üretiminde önemli bir yere sahip olduğu düşünülen göçmen karşıtlığı anlamlandırılmaya ve bu ikisi arasında bir bağ kurulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite having given up some economical authorities, nation-states are still the most powerful political forms due to having monopoly of violence and control over its borders. Besides, there is no other political form that could create more popular symbols than those implying national identity which nation-states provide. Nationalism is not only about building nation-states or giving reason for ethnic conflicts, but it is also the only phenomenon that can keep nation-states and national identities actual. Therefore nationalism has a vital role in the reproduction of nations and nation-states although both include inequalties and struggles. Although common history education and literary works have the biggest share in the reproduction of a nation, creating realms of memory (lieux de mémoire) which provide visual sources of remebrance, also play an important role. In this study, places of realms of anti-Ottomans/Turks in Hungary (Mohács, Eger, Szigetvár) referring Ottoman times are to be examined. Due to having an important role in Hungarian collective memory, images of Ottoman times are still actual as they are represented in places like Mohács, Eger and Szigetvár. Here, a probable connection between these images and the most important current political agenda in Hungary, namely anti-migration, is to be examined.