2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri medya analizi
2018 Presidential election analysis of media
  1. Tez No: 555831
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Medya ve siyaset ilişkisi Türkiye'de her dönemde tartışılan konulardan biri olmuştur. Demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olan medya, demokratikleşme sürecine devam eden ve bu süreci tamamlayan ülkelerde etkin bir rol oynayarak yasama, yürütme ve yargının yanında dördüncü bir kuvvet olarak kabul edilmiştir. Medyaya yönelik eleştirilerin arttığı bu dönemde medya ve siyaset ilişkisi tartışmaları da daha popüler hale gelmiştir. Bu çalışma, siyasal sistemin önemli unsurlarından biri olan yazılı basının ve özelde gazetelerin 2018 cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde adaylara yönelik birinci sayfadan verdiği haberlerinin eleştirel söylem analizi boyutunda incelenmesini konu edinmektedir. Çalışmada Van Dijk'in eleştirel söylem analizi modelinden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'de farklı ideolojilerde ve tirajı yüksek üç gazetenin cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin en tartışmalı günlerinin yaşandığı son 14 günlük süreçte birinci sayfadan adaylara yönelik verdiği haberler, başlıklar, haber girişleri, ardalan ve bağlan bilgisi, sentaktik çözümlemesi, sözcük seçimleri ve haberin retoriği başlıkları altında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Media and politics were one of the issues discussed in every period in Turkey. The media, which is an indispensable part of democracies, has played an active role in the countries that are pursuing and continuing the process of democratization and have been accepted as a fourth force alongside the legislative, executive and judicial branches. In this period of media criticism, discussions about the relationship between the media and politics have become more popular. This study focuses on the analysis of the print media, which is one of the important elements of political communication, and in particular the news of the newspapers on the main page of the candidates for the 2018 presidential election process. the angle of critical discourse analysis. Van Dijk's critical discourse analysis model was used in this study. Research in the framework of the different ideologies in Turkey and the high circulation of the process of the presidential election in three newspapers know the most controversial last days of the 14-day period in the new data to the applicant of the main page titles, entries news, information and connect information, syntactical analysis, word choices, and will be examined under the rhetoric of news headlines.