1/25000 ölçekli topografik haritalara göre Sinop merkez, Erfelek, Gerze, Dikmen ilçeleri yer adları
The place names of Sinop province and its districts: Merkez, Erfelek, Gerze, Dikmen based on topographic maps of 1/25000 scale
- Tez No: 555838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızda 1/25000 ölçekli topografik haritalar esas alınarak bu haritalar üzerinden elde edilen yer adlarının tasnif çalışması yapılmıştır. Giriş bölümünde çalışmamızda izlenilen yol, yöntem, ele alınan malzeme ve bu malzemenin nasıl değerlendirildiği hakkında bilgiler mevcuttur. Birinci bölümde söz konusu olan Sinop İli'nin adının nereden geldiğine, tarihçesine ve coğrafyasına değinilmiş, il hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yer adlarını inceleyen yeradbilimin sınırları belirtilmeye çalışılarak diğer bilimlerle olan ilişkisi belirtilmiş ve yer adlarının yapısı konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde topografik haritalardan elde edilen yer adlarının tasnif çalışması yapılmıştır Çalışmanın sonunda yer adlarının kelime varlığı ve coğrafi terminoloji konularında sayısal verilere dayanan bilgilerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the classification of place names obtained from the topographic maps of 1/25000 scale has been done. In the introduction section, information about the methods used in this study, the type of the materials which have been used and the way that they have been used have been presented. In the first chapter, information about the name of Sinop province together with its history and geography have been presented. In the second chapter, the boundaries of the science of toponomy which deals with the place names of regions and languages and its relations with other sciences have been presented, and the structure of place names has been explained. In the third chapter, classification of the place names obtained from topographic maps have been done. In conclusion part of this study, word entity of place names and geographical terminology are shown in numbers.