İnovasyon stratejilerinin finansal performans üzerine etkileri: Türkiye imalat sanayi örneği
Financial performance effect of innovation strategy: Manufacturing example of Turkey
  1. Tez No: 555846
  2. Yazar: FÜSUN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnovasyon, mevcut ürün/hizmette değişikler yapılarak yeni bir ürünün meydana getirilmesi veya piyasada daha önce var olmayan bir ürünün mevcut veya yeni bir teknoloji ile üretilmesi olarak tanımlanabilir. Bu tez çalışmasında inovasyon kavramı detaylı bir şekilde açıklanarak işletmelere sağladığı faydalar ve uygulama alanları araştırılmıştır. Küresel dünya pazarında işletmelerin sektörde varlıklarını koruyabilmeleri, değişen ekonomik koşullarda işletme karlılığını koruyabilmeleri ve sürdürülebilir rekabet avantajlarını koruyabilmeleri için yaptığı inovatif çalışmalar işletmenin mali tablolarını da etkilemektedir. Çalışmada, inovasyon kavramı tanımlandıktan sonra inovasyonun işletmenin mali tablolarında nasıl bir değime yol açabileceği ve bu konu ile ilgili yapılan araştırmalara yer verilmiştir. İnovasyon, finansal performans ve bu iki kavramın birbiri ile olan ilişkisinin ülkeler bazında örnekleri ve yarattıkları etkiler ulusal arenada kabul görmüş araştırma kurumları tarafından hazırlanan raporlar incelerek değerlendirmeler yapılmıştır. 12 adet firmanın 2009-2017 yıllarını kapsayan mali tabloları incelenerek hesaplanan veriler panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre Ar-Ge harcamalarının aktif karlılık oranını pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Innovation can be defined as the creation of a new product by making changes in the existing product / service or by the production of a new or existing technology in the market. In this thesis, the concept of innovation is explained in detail and the benefits and application areas that are provided to the enterprises are investigated. In the global world market, the innovative activities of the enterprises in order to protect their assets in the sector, to maintain their profitability in changing economic conditions and to maintain their sustainable competitive advantages also affect the financial statements of the enterprise. In this study, after introducing the concept of innovation, how the innovation can lead to change in the financial statements of the enterprise and the researches about this subject are included. Innovation, financial performance and country-based examples of the relationship between these two concepts and their impacts have been reviewed by evaluating the reports prepared by the nationally accepted research institutions. The financial statements of 12 firms covering the years 2009-2017 were analyzed and the data were analyzed by using panel data analysis method. According to the results of the analysis, it was seen that R & D expenditures had a positive effect on the return on assets.