Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması (Sermaye şirketleri bakımından)
Piercing the corporate veil (In terms of capital companies)
  1. Tez No: 555847
  2. Yazar: SENA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tüzel kişilik süjesinin arkasına saklanılarak ortaklar tarafından tüzel kişiliğin amacına ve hukuka aykırı işlemler yapılması sonucunda üçüncü kişilere zarar verilebilmektedir. Sermaye şirketlerinin dayandığı ayrılık ilkesi ve sınırlı sorumluluk ilkesinin katı bir şekilde uygulanması, alacaklılar nezdinde hakkaniyetsiz sonuçların doğmasına yol açtığından“Tüzel Kişilik Perdesinin Kaldırılması”teorisi geliştirilmiştir. Mahkemeler tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisine dayanarak sorumluluğu hakim konumdaki ortaklara doğru genişletebilmektedir. Çalışmamızda teoriye yönelik görüşler, teorinin uygulanış biçimleri ve kanuni düzenlemeler ele alınmıştır. Türk hukuk uygulamasında tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisinin kabul edilmiş olmasına karşın yaygın olarak uygulanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incompatible and illegal transactions by hiding behind the legal entity by associates can cause damage to third parties and creditors. The theory of piercing the corporate veil has adopted because of the unfair consequences of the strict implementations of separate legal entity and limited liability principles which are the basis of capital companies. The courts may extend the responsibility to the dominant shareholders through the application of the theory. In our study, the views on theory, cases where the theory can be appied, the application of the theory and the legal regulations are discussed. Although the theory of piercing the corporate veil has been accepted in Turkish law system, it was concluded it is not widely applied.