Lomber laminektomi operasyonu geçirecek hastaların ameliyat öncesi anksiyete düzeylerinin, ameliyat sonrası ağrıya etkisi
The effect of preoperative anxiety levels of patients undergoing lumbar laminectomy on postoperative pain
  1. Tez No: 555880
  2. Yazar: BARIŞ KOLUAÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anksiyete ve depresyon ameliyat sonrası ağrı şiddetini etkileyen psikolojik risk faktörleri arasındadır. Bu araştırma, lomber disk hernisi operasyonu geçirecek hastaların ameliyat öncesi anksiyete ve depresyon düzeylerinin, ameliyat sonrası ağrı düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Haziran 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği'nde LDH tanısı ile genel anestezi altında lomber laminektomi ve diskektomi ameliyatı geçiren hastalar çalışmanın evrenini, çalışmayadahil edilme kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden ilk 60 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen 8 sorudan oluşan“Kişisel Bilgi Formu”, 14 sorudan oluşan Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği(HADS)“ ve ”Görsel Ağrı Skalası(VAS)" kullanılarak toplandı. Lomber disk hernisi (LDH) cerrahisi ile ilgili ameliyat öncesi anksiyete ve depresyon bulguları incelendiğinde; hastaların anksiyete (HAD-A) puan ortalaması 7.60 (SS=3.61), depresyon (HAD-D) puan ortalaması 6.63 (SS=3.68) olarak bulundu. Erkek hastaların HAD-A ve HAD-D puan ortalamaları kadın hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Araştırmaya katılan hastaların ameliyat sonrası VAS puan ortalamaları 5.13 (ss=1.50)olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Anxiety and depression are among the psychological risk factors affecting the severity of postoperative pain. This research was conducted in descriptive type to determine the effect of preoperative anxiety and depression levels on postoperative pain levels in patients undergoing lumbar disc herniation. Between June 2015 and June 2016, the patients who underwent lumbar laminectomy and discectomy under general anesthesia with the diagnosis of LDH at the Namık Kemal University Research and Application Center Neurosurgery Clinic complied with the study criteria and included the first 60 patients who accepted to participate. The data were collected by using consisting of 8 questions“Personal Information Form”which developed by researcher, consisting of 14 questions“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”and“Visual Pain Scale (VAS)”. When the pre-operative anxiety and depression findings of lumbar disc herniation (LDH) surgery were examined; the mean score of anxiety (HAD-A) was 7.60 (SS = 3.61) and the mean score of depression (HAD-D) was 6.63 (ss = 3.68). HAD-A and HAD-D scores of male patients were significantly higher than female patients. The mean post-operative VAS score of the patients who participated in the study was 5.13 (ss = 1.50).