Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları ve ilişkili faktörler
Attitudes of Namik Kemal University Medical Faculty Students towards ageism and related factors
- Tez No: 555881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarının ve bu tutumları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanarak kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf tıp fakültesi öğrencileri olmak üzere toplam 623 kişi oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçilmeyerek tıp fakültesi öğrencilerinin %80'ine ulaşmak hedeflenmiş ve toplam 492 öğrenci (kız:259, erkek:229) araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olarak öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, yaşlı bireylere karşı duyulan duygu, düşünce ve davranışlarının oluşturduğu kişisel veri formu kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olarak ise“Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği ”(YATÖ) toplam ve alt boyut puanları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; ortalama, ortanca, standart sapma, yüzdelik sayılar, t testi, One-way Anova, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırma grubunun YATÖ toplam puan ortancası 83.00 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the attitudes of the students of Namık Kemal University Faculty of Medicine towards the ageism and the factors affecting these attitudes. The research population consisted of a total of 623 students including in the Faculty of Medicine, first, second, third, fourth, fifth and sixth grade.In the research, it was aimed to reach 80% of the medical faculty students who were not selected as a sample and totally 492 students (female: 259, male: 229) were included in the research. The sociodemographic charateristics of the students and the personal data form of the emotions, thoughts and behaviorsa of older individuals were used as independent variables of the study. As the dependent variables of the study,“Ageism Attitude Scale”(AAS) total and sub-dimension scores were used. In the analysis of research data; mean, median, standard deviation, percentage, t test, One-way Anova, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used. AAS total score median of the research group was found to be 83.00.