İnsansız hava araçlarında araç rotalama problemi
On vehicle routing problem of unmanned air vehicles
  1. Tez No: 555888
  2. Yazar: DİLARA AYBALA ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA) günümüzde askeri ve toplum faydasına gibi birçok alanda kullanılan pilotsuz hava araçlarıdır. Sağladıkları maliyet, hız ve risk taşımama özelliklerinden dolayı kullanımları sıkça tercih edilmektedir. Görevini gerçekleştirirken İHA'ların rotalarının belirlenmesi görev performansında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada İHA'ların toplum faydasına kullanımının önemine dikkat çekmek ve insanlığa sağladığı faydalar gösterilmek istenmiştir. Bu sebeple, İHA'lar, özellikleri ve kullanım alanları ile literatürde yer alan araç rotalama çalışmaları incelenmiştir. Daha sonra yapılan iki uygulama ile İHA'ların ulaşılması zor köylere sağlık malzemeleri taşımaları ve ormanlık alanlarda yangın gözetleme görevini gerçekleştirmeleri üzerine çalışılmıştır. Bu uygulamalarda örnek test senaryolarının karşılaştırılması ile İHA'ların özelliklerinin ve kullanıldıkları durumların değişmesinin performanslarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Air Vehicles (UAV) are air vehicles without pilot and they are used in many areas like military and humanitarian operations. UAV's provide lots of cost contributions because of their low cost, speed and no risk properties. Vehicle routing is very important issue for UAV' performance improvement when the UAV's perform their task. This study aims to take attention to the use of UAV's to the benefit of society. For this reason, UAV's, their technical properties and literature studies about UAV's vehicle routing was investigated. Then, it has been studied that vehicles carry health supplies to hard-to-reach villages and perform fire surveillance tasks in forested areas with perform two practices. In this practices, the effect of changing the characteristics of vehicles and their use on their performance was investigated with comparison of sample scenarios.