Green location and routing problems with conventional vehicles and drones
Geleneksel ve insansız hava araçlarının kullanıldığı yeşil yer seçimi ve rotalama problemleri
  1. Tez No: 549604
  2. Yazar: OKAN DÜKKANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ, PROF. DR. TOLGA BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Yeşil Yer seçimi ve Rotalama Problemleri, dağıtım araçlarının yakıt veya enerji tüketiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonu gibi çevresel etkilerin açık bir şekilde hesaba katıldığı, yer seçimi ve rotalama kararlarını dikkate alan ağ tasarımı problemlerinin bir uzantısıdır. Yakıt veya enerji tüketim modelleri tarafından hesaplanan bu çevresel etkiler, içerisinde aracın taşıdığı yük ve hızı olmak üzere birçok faktörden etkilenmektedir. Çevresel etkileri hesaplarken, bu faktörleri de göz önünde bulundurduğumuz dört yeni yeşil yer seçimi ve rotalama problemi sunmaktayız. İlk olarak, aracın taşıdığı yük ve hız kararlarını, bir yer seçimi-rotalama problemine dahil eden ve kamyonların yakıt tüketimini hesaplayıp, en azlayan, Yeşil Yer Seçimi-Rotalama Problemi tanıtılmıştır. İkinci çalışmada, bir ana dağıtım üssü ağı üzerinde kamyonun taşıdığı yük ve hız kararlarını en iyileyerek, yakıt tüketimini en azlayan, Yeşil Ana Dağıtım Üssü Yer Seçimi Problemi sunulmuştur. Üçüncü olarak, teslimatların yapılabilmesi için, kamyon ve insansız hava araçlarının birlikte kullanıldığı, İnsansız Hava Araçları Teslimat Problemi adı verilen bir yük taşımacılığı problemi çalışılmıştır. İnsansız hava araçlarının menzilinde kalıp enerji tüketimini en azlayabilmek için, insansız hava araçlarının hızları, problemin bir karar değişkeni olarak düşünülmüştür. Son çalışmada ise, İnsansız Hava Araçları Teslimat Probleminin bir uzantısı olarak, rüzgar hızının belirsizliğinin ve bunun insansız hava araçlarının hızına etkisinin hesaba katıldığı, Rassal İnsansız Hava Araçları Teslimat Problemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Green Location and Routing Problems extend the network design problems that consider location and routing decisions by explicitly accounting environmental impacts such as CO2 emissions caused by fuel or energy consumption of delivery vehicles. These environmental impacts estimated by fuel or energy consumption models are affected by several factors including payload and speed of delivery vehicles. We present four new green location and routing problems where we consider these factors while calculating the environmental impacts. We first introduce the Green Location-Routing Problem, in which vehicle payload and speed decisions are incorporated to a location-routing problem and the fuel consumption of trucks is estimated and minimized. Second, we study the Green Hub Location Problem, where we minimize the fuel consumption by optimizing truck payload and speed decisions on a hub network. Third, we present a freight transportation problem called the Drone Delivery Problem, where the integration of trucks and drones is used to make deliveries. Drone speed is considered as a decision of the problem in order to minimize energy consumption of drones while not exceeding the drone range. Fourth, we study an extension of the Drone Delivery Problem, called the Stochastic Drone Delivery Problem, where uncertainty of wind speed and its impact on the drone speed are considered.