Sosyal mecralardan instagram'da mutluluğun ve mutsuzluğun temsili
Representation of happiness and unhappiness in the social media platform instagram
  1. Tez No: 555893
  2. Yazar: AYGÜN BAHAR ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜ YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mutluluk kavramı eski tarihlerden itibaren insan düşüncesinde yer almaya başlamıştır. Sokrates, Aristotales ve St. Augustine gibi büyük düşünürler tarafından ele alınan bir konu olmuştur. Yüzyıllar içerisinde felsefe, sosyoloji ve psikoloji gibi alanlarda incelenen mutluluk olgusu hakkında pek çok fikir ve tez ortaya konulmuştur ve insanlar için oldukça önemli olan bu duygu, günümüzde de bir araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Mutluluğun karşıtı olan mutsuzluk konusu da benzer araştırmaların konusu olmuş, yine büyük düşünürler tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır. Bu araştırma, hakkında yüzyıllar önce konuşulmaya başlanan bir kavramın, bir başka önemli araştırma alanı olan sosyal medya araştırmaları çerçevesinde ve günümüz internet toplumunda incelenmesini amaçlamakta; bu incelemeyi son yıllarda kullanımı yükselişte olan sosyal mecralardan Instagram'ın kullanıcıları üzerinden yapmayı hedeflemektedir. Mutluluğun ve mutsuzluğun yeni medya üzerindeki bu temsillerinin incelenmesiyle hem yeni medyanın, hem yeni medyanın içerisinde yer alan sosyal mecralardan Instagram'ın insanların hayatında neleri değiştirdiği sorusunun yanıtlanması ve yaratılan bu yeni kültür içerisinde mutluluğun ve mutsuzluğun temsillerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu incelemeyi yaparken, günümüz bakış açılarının ve oluşan algıların izini sürmek amacı ile kuşaklar ve teknolojik gelişmelere de değinilecek; farklı dönemlerde, farklı tarihsel olaylar ve farklı teknolojiler ile büyüyen nesillerin dünyayı algılayış biçimleri ortaya konularak bu durumun mutluluk algısı ile bağıntısı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of happiness begun to appear in human thought in the very beginnig of history. It was mentioned in great philosophers ideas like Socrates, Aristo and St. Augustine. In the course of time, the concept of happiness analized by philosophy, sociology and psychology fields. They produced great amount of thesises and thoughts from the concept of happiness and this very important feeling to humans is still a research subject. The converse of happiness, sadness, is also a research subject in these fields and an important subject in philosophers ideas. This research aims to reveal a concept that has been referred to years ago in an another important research field which is social media and we aim to understand this concept in todays internet society by analizing the photograps on one of the most popular social media platforms, Instagram. By doing this analize, we aim to reveal the representation of happiness and sadness on new media and answer the question of“How did new media and social media platforms changed our concept of happiness and sadness?”. By answering this question, we aim to reveal the concept of happiness and sadness in this new culture. We intend to relate the concept of happiness and sadness with generations by adressing technologic developments and generations who grew up with these developments so we can explain the relationship between the concept of happiness and sadness with age, generations and technologic developments.