İş stresi ve performans ilişkisi: Özel bir hastanenin çalışanları üzerine araştırma
Work stress and performance relationship: Research on private hospital employees
  1. Tez No: 555894
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Stres, günlük hayatta bireyi; iş hayatında, çalışanı ve işyerini etkileyen bir durumdur. Bireyin yapabilme potansiyelini ortaya koyan ve bir sonuç olan performans ise; iş hayatında yine çalışan ve işyerini etkileyen bir olgudur. Stres ve performans, hem kendilerini belirleyen faktörlerin benzerlik göstermesi hem de çalışanı ve işyerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilmeleri nedeniyle birbirleriyle ilişkilidir. Hastaneler de, iş hayatında karşımıza çıkan iş stresinin, yoğun olarak yaşandığı sektörler arasında gösterilmektedir. Bu çalışmanın ana teması; hastane çalışanlarındaki iş stresinin, çalışanların performanslarıyla olan ilişkisidir. Çalışmadaki veriler, literatür taraması ve alan araştırması yapılarak; anket tekniği ve derinlemesine mülakat yöntemi aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde stres ve iş stresi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümünde performans konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise yapılan alan araştırmasıyla; istatistiki tekniklerden ve olgu biliminden yararlanılarak hastane çalışanlarının iş stresi ve performansları analiz edilmiştir. Alan çalışması sonucunda; ücret yetersizliği, iş yükü, uzun süreler çalışma, rol çatışması, sorumluluğun fazla olması, zaman kısıtlılığı ve donanım yetersizliği faktörlerinin hastane çalışanlarında iş stresine neden olduğu, çalışanlardaki iş stresinin demografik özelliklere göre farklılaşmadığı ve çalışanların ifadelerine göre iş stresi ve performans arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stress is a condition that affects an individual in a daily life and affects the employee and the workplace in business life. The performance which shows the potential of the individual and the result is a phenomenon that affects the employees and the workplace in business life. Stress and performance are interrelated, both because they are similar to the factors that determine them, and because they can influence the employee and the workplace positive or negative. Hospitals are also shown as the sectors where the work stress we face in business life is experienced intensively. The main theme of this work is the relationship between the stress of work and the performance of the employees in the hospital. The data in the study were collected by means of a literature survey and field research and by means of survey technique and in-depth interview method. General information about stress and work stress is given in the first part of the study. The performance issue is discussed in the second part. In the third part of the study work stress and performances of the hospital employees were analyzed by using statistical techniques and phenomenology. As a result of the field study; wage insufficiency, workload, long-term work, role conflict, high responsibility, time limitation and lack of equipment caused work stress in hospital employees. It was found that the work stress in the employees did not differ according to the demographic characteristics and that there was a negative relationship between the job stress and performance according to the statements of the employees.