Parklarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, toplanma alanı ve deprem parkı entegrasyonu
Occupational health and safety practices in parks, assembly area and earthquake park integration
  1. Tez No: 555896
  2. Yazar: HAKAN DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye, öncelikle depremlerden başlayarak, sel, heyelan, meteorolojik afet, yangın, çığ ve kaya düşmeleri gibi doğal afetleri sık sık yaşayan ülkelerdendir. Diğer taraftan, komşu ülkelerde var olan nükleer santrallerden dolayı, teknolojik disaster rizikosu ile birlikte,çeşitli göç dalgaları ile de bazen karşılaşmaktadır. Son yıllarda, dünyadaki insan topluluklarının yüzde 50'den fazlası kentlerde yaşamaktadır. Fakat, gelişmeye başlamış ulusların metropoliten sahaları, kentsel popülasyonun yaşadığı, planlanmadan ve sağlığa aykırı şartlarla, yüz yüze sahalardan meydana gelmektedir. Naturel risklerin yoğun kentsel sahalarda gün yüzüne çıkması neticesinde, disaster pozisyonunda, can ve mal zayiatı husule gelmektedir. Bu pozisyona, planlanmamış sahaların kesafetinin de ilave edilmesiyle, afetlere bağlı problemler artış göstermektedir. Bütün bu elemanlar, kentlerin zayiat görebilirlik seviyesini yükseltmekte, hali hazırda baş edilmesi gereken natureldisaster rizikolarının üzerine yenilerini ekleyerek kapsama alanını genişletmektedir. Bu tez çalışmasında; depreminetkisiyle,bir parkında bulunan çalışanların güvenliğininin sağlanması, ayrıca afet sonrasında parkta oluşabilecek tehlikeler konusundaçalışanlarınve kullanıcıların güvenliğinin korunması çalışması kapsamında; Japonya ve Şili örnekleri incelenerek anlatılmaya çalışılmıştır. Pilot Bölge, Pilot Park olarak Zeytinburnu Çırpıcı Parkı incelenmiş, oradaki eksiklikler, yapılması gereken iş güvenliği önlemleri, olması gereken aktiviteler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our Countryfirst of allhaveeartquakes, flood, fire, avalanche falling sand rock falls, meteorolojical disaster and meets continuously disasters as mentioned above, also takes place in the world. On the otherhand, Our Country occasionally tecnological disaster together with transfer of waves coming from nuclear centralstations in the neighbour countries. At recent years; more than half of world population lives in cities but the metropoliten sites of countries becoming almostly developing are consist of sticking sites to eachother without plan and healty sothat city population live there. As theresult of happening of naturalhazards at citysites; in case of disasters; losing of life and material occur. All these factors increase the level of vulnerability of cities and broaden the scope of natural disaster risks that should be addressed. İn this thesis study; with earthquake's effect, humanbeings going on his life have been provided to live in protected area such as park and told experiences in Japonia and Chile countries. As pilot area and pilot park, Çırpıcı Park has been researched at Zeytinburnu Town of İstanbul. Lack of Çırpıcı Park, necessary establisments for human beings and necessary activities have been advised. The problems depending on disaster are increased when making addition more of site without plan on to this situation.