Besin kalitesinin Bacillus thuringiensis Subsp. Kurstaki tarafından enfekte edilen Uresiphita gilvata (Fabricius, 1794) larvalarının bazı bağışıklık sistemi enzimlerine etkisi
The effect of food quality on the some immune system enzymes of Uresiphita gilvata (Fabricius, 1794) larvae infected with Bacillus thuringiensis Subsp. Kurstaki
- Tez No: 555897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı miktarlarda protein ve karbohidrat içeren besinlerle beslenen ve Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki ile enfekte edilen Uresiphita gilvata larvalarının hücresel ve humoral bağışıklıktaki değişimlerini tespit etmektir. Bu kapsamda besin içeriklerinin ve enfeksiyonun larvaların süperoksit dismutaz (SOD), mangan süperoksit dismutaz (MnSOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), fenoloksidaz (PO) enzim aktivitelerini ve toplam hemosit sayılarını nasıl etkilediği belirlenmiştir. Bunun için yapay besinlerin içeriğinde bulunan protein ve karbohidrat miktarları değiştirilerek 4 farklı besin hazırlanmıştır. Kontrol grupları hariç diğer gruplar bakteri ile enfekte edilmiştir. Tüm istatistiksel analizler bağımsız iki örneklem t testi yapılarak değerlendirilmiştir. Hem kontrol hem de enfeksiyonlu gruplarda süperoksit dismutaz ve mangan süperoksit dismutaz enzimleri protein miktarı en fazla olan gruplarda en yüksek aktiviteyi göstermiştir. Kontrol gruplarına kıyasla katalaz enzimi enfeksiyonlu grupların tümünde inhibisyon göstermiştir. Glutatyon peroksidaz aktivitesi protein ve karbohidrat miktarı yarı yarıya düşürülen besin gruplarında maksimum seviyededir. Kontrol gruplarında protein miktarı arttıkça fenoloksidaz enziminin aktivasyon gösterdiği bulunmuştur. Enfeksiyon ile hemosit sayısının azaldığı bulunmuştur (H hariç). Besin dengesizliği ve enfeksiyona maruz kalan larvalar bu olumsuzluklarla savaşmak için hem hücresel hem de humoral savunma ile kendilerini korumaya çalışırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the changes in cellular and humoral immunity of Uresiphita gilvata larvae fed with foods containing different amounts of protein and carbohydrate and infected with Bacillus thuringiensis subsp kurstaki. In this context, it has been determined how food contents and infection affect superoxide dismutase (SOD), manganese superoxide dismutase (MnSOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), phenoloxidase (PO) enzyme activities and total hemocyte counts of larvae. For this purpose, 4 different foods were prepared by changing the amounts of protein and carbohydrate in artificial foods. Except for the control groups, other groups were infected with bacteria. All statistical analyzes were evaluated by using two independent samples t test. In control and infected groups, superoxide dismutase and manganese superoxide dismutase enzymes showed the highest activity in the groups with the highest amount of protein. The catalase enzyme showed inhibition in all infected groups compared to control groups. Glutathione peroxidase activity is at maximum level in the food groups whose protein and carbohydrate amount is reduced by half. As the amount of protein in the control groups increased, the phenoloxidase enzyme was found to be activated. It was found that the number of hemocytes decreased with infection (except H). Larvae exposed to infection and food imbalance try to protect themselves with both cellular and humoral defense to combat these negativities.