Rutenyum katalizli transfer hidrojenasyon reaksiyonları
Ruthenium catalyzed transfer hydrogenation reactions
  1. Tez No: 555929
  2. Yazar: SALİH AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Transfer hidrojenasyon tepkime metodu; uygulanabilirliği ve farklı bir yöntem olması sebebiyle sentetik ve çevreci bir bilim dalı olan kimya açısından daha fazla ilgi odağı olabilmektedir. Transfer hidrojenasyon reaksiyonu minimal düzeydeki miktarda katalitik uygulamaları ,çevreci olması yönü ile de değerini arttırmaktadır. Bu çalışmada 2-(2-piridil)benzimidazol'den yola çıkılarak mono NN tipi (L1, L2, L3, L4 ve L5) ligant sistemleri sentezlendi. Bu bileşiklerin Ru (II) tuzu ile etkileştirilmeleri sonucunda yeni Ru (II) kompleksleri ([RuL1(p-simen)CI]CI, [RuL2(p-simen)CI]CI, [RuL3(p-simen)CI]CI , [RuL3(p-simen)CI]CI, [RuL4(p-simen)CI]CI ve [RuL5(p-simen)CI]CI ) sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları 1H ve 13C-NMR Spektroskopisi, FT-IR, Elementel Analiz ve Erime Noktası Ölçümü yöntemleri ile aydınlatıldı. Bu Ru(II) kompleksleri transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör olarak test edildi. Transfer hidrojen tepkimelerinde oluşan ve katalitik etkisi yüksek ürünlerin dönüşümü tesbiti için gaz kromatografisi cihazı (GC) bu yöntemde kullanılarak istenilen sonuçlar elde edildi. Katalitik aktivitesi en yüksek katalizörün 24 saat'e %99,8 dönüşümle [RuL2 (p-simen)CI]CI olduğu belirlendi. Daha sonra optimizasyon çalışmaları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Tranfer hydrogenation reaction method; In terms of its simplicity and its selective reaction, it attracts considerable attention in terms of synthetic chemistry. It increases its value with its very low amount of catalytic applications and environmentalist. In this study, mono NN type (A1, A2, A3, A4 and A5) ligand systems were synthesized from 2- (2-pyridyl) benzimidazole. The new Ru (II) complexes ([RuL1 (p-simen)CI]CI, [RuL2 (p-simen)CI]CI, [RuL3 (p-simen)CI]CI , [RuL3 (p-simen)CI]CI, [RuL4 (p-simen)CI]CI ve [RuL5 (p-simen)CI]CI ) were synthesized as a result of the interaction of these compounds with the Ru (II) salt. The structures of these compounds were analyzed by 1H and 13C-NMR Spectroscopy, FT-IR, Elemental analysis and melting point measurement methods. These complexes were tested catalysts in transfer hydrogenation reactions. Transformation of the products obtained in the transfer hydrogen reaction was determined using gas chromatography device (GC). The catalyst with the highest catalytic activity was determined to be [RuL2 (p-simen)CI]CI with 99.8% conversion in 24 h. Then optimization studies were carried out.