Meşkûre Sargut'un hayatı ve eserleri
The life and works of Meşkûre Sargut
- Tez No: 555930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmada, 1925-2013 yılları arasında İstanbul'da yaşamış, Ken'ân Rifâî'nin talebesi, Cemalnur Sargut'un annesi Meşkûre Sargut'un hayatı, mânevî eğitimi ve eserleri incelenmiştir. Bu anlamda, Meşkûre Sargut'un hocaları Ken'ân Rifâî, Sâmiha Ayverdi ve onların Sargut üzerindeki etkileri, öğrencileri, günümüze kadar ulaşan eserleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmamızda, Meşkûre Sargut'un hayatı, yaşadığı dönem, âilesi, tahsil hayatı, mânevî yola girişi, mürşidine intisâbı, irşâdı, hizmetleri, âilesi ve talebeleri ile yaptığımız mülakatlardan edinilen bilgilerle ele alınmıştır. Basılı ve basılmamış eserleri incelenirken, eserlerinin ilk basımına ulaşılmış, İslâmiyet gazetesi ve İslâmın Nûru dergisinde yazmış olduğu makalelerin tamamı çalışmada ek olarak verilmiştir. Anahtar Kelimeler Tasavvuf, Sûfî, Ken'ân Rifâî, Sâmiha Ayverdi, Meşkûre Sargut, Cemalnur Sargut.
Özet (Çeviri)
Life, spiritual education and works of Meşkûre Sargut, who was a disciple of Ken'ân Rifâî and mother of Cemalnur Sargut were studied in this research. She lived in Istanbul between 1925-2013. The teachers of Meşkûre Sargut, Ken'ân Rifâî, Sâmiha Ayverdi and their effects on Sargut, her disciples and works have been explained in detail. The main discussion of this study is the life and works of Meşkûre Sargut based on her published and unpublished writings as well as interviews with her family and students. In the research, her lifetime, family, education, initiation to the spiritual path, her relationship with her murshid (spiritual master) Kenan Rifai, and her services were analyzed and constructed on information gathered from the interviews with her family and students. While studying the published and unpublished works of Meşkûre Sargut, the first edition of her books and all articles she wrote in the newspaper İslâmiyet and the journal İslâmın Nûru were also included in this study. Key Words Sufism, Sufi, Ken'ân Rifâî, Sâmiha Ayverdi, Meşkûre Sargut, Cemalnur Sargut.