Sürtünme karıştırma prosesi kullanılarak yüzeyine sic ve bn parçacık takviye edilen aa 5182 alüminyum alaşımının tribolojik olarak incelenmesi
The investigation of tribological properties of sic and bn particles surface reinforced aa 5182 aluminum alloy by using friction stir process
  1. Tez No: 555937
  2. Yazar: SERKAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, sürtünme karıştırma prosesi (SKP) ile AA 5182 alüminyum alaşımının yüzeyine SiC ve h-BN parçacıkları takviye edilerek kompozit bir yüzey tabakası elde edilmiştir. SKP işlemi, takviyesiz durumda, %25 SiC ve %75 BN, %50 SiC ve %50 BN, %75 SiC ve %25 BN ve %100SiC takviye oranlarında aynı yönlü iki paso proses uygulanarak gerçekleştirilmiştir. SKP takım ilerleme hızı 55mm/dak, takım devir sayısı 1000 dev/dak olarak uygulanmıştır. Takviyeli ve takviyesiz durumda AA 5182 alüminyum alaşımının yüzeyinde oluşturulan kompozit yapının mikro yapısı, sertlik ve aşınma davranışları incelenmiştir. Aşınma deneyleri ball-on-disk düzeneğinde 5N yük altına Al2O3 bilye kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Aşınma deneyleri sonucunda numuneler optik profilometre, optik ve elektron mikroskopları yardımıyla incelenmiştir. Uygulanan SKP işlemi sonrasında AA 5182 Alüminyum alaşımının yüzeyinde kompozit bir yapının oluştuğu görülmüştür. Gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, en iyi aşınma direnci %75 SiC ve %25 h-BN karışım oranı içeren yapıda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of the AA 5182 aluminum alloy was reinforced with SiC and h-BN particles to give a composite surface layer by using friction stir process (FSP). Friction stir process was carried out by two passes in the non-reinforced state, with 25% SiC and 75% BN, 50% SiC and 50% BN, 75% SiC and 25% BN and 100% SiC reinforcement ratios. Friction stir process was performed at travel speed of 55 mm/min and at rotational speed of 1000 rev/min. Microstructure, hardness and wear behavior of composite structure formed on the surface of AA 5182 aluminum alloy with and without reinforcement are investigated. Wear tests were carried out on ball-on-disc assembly using Al2O3 balls under 5N load. The samples were scanned by optical profilometer as a result of wear tests. It was observed that a composite structure was formed on the surface of AA 5182 Aluminum alloy by applying friction stir process. As a result of the investigations carried out, the best wear resistance was obtained in the reinforced material which was used in the ratio of 75% SiC and 25% BN.