Şanlıurfa sulu koşullarında yonca (Medicago sativa L.) ile bazı çok yıllık sıcak iklim buğdaygil yem bitkilerinin karışımlarının performanslarının belirlenmesi
Determination of performances mixtures of alfalfa(Medicago sativa L.) with some warm season perennial grassesunder irrigation conditions of Şanlıurfa
- Tez No: 555936
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa sulu koşullarında bazı çok yıllık buğdaygil sıcak mevsim bitkisi türleri ile yoncanın saf ve karışım halinde ekimlerinde elde edilecek ot verimi ve ot kalitesi ile ilgili özelliklerin belirlenmesi amacıyla 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. Araştırma denemesi Harran Üniversitesi Osman Bey kampüsünde yer alan Ziraat Fakültesi araştırma ve deneme alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada toplam 10 uygulama denenmiş olup, bunlar yonca (Medicago sativa), Rodos otu (Chloris gayana L.), köpekdişi ayrığı (Cynodon dactylon L.) ve adi yalancı darı (Paspalum dilatatum Poir.) türlerinin saf uygulamaları ile bu türlerin değişik kombinasyonlarından oluşan 6 karışım uygulamasından oluşmaktadır. İki yıllık ortalamalara göre, araştırmadaki uygulamalar arasında incelenen özelliklerde aşağıda şekilde değişim gözlemlenmiştir; bitki boyları 14.79-65.72 cm, yeşil ot verimi 1112-2797 kg/da, kuru ot verimi 391.9-817.7 kg/da, kuru madde oranları %89.40-%90.15, kuru madde verimi 335.6-729.8 kg/da, ham protein oranı %8.73-%21.49, ham protein verimi 34.05-176.25 kg/da, ADF oranı %27.86-%46.16, NDF oranı %40.19-%79.44, sindirilebilir kuru madde oranı (SKMO) %52.94-%67.20, sindirilebilir kuru madde verimi 186.95-489.27 kg/da ve kuru madde tüketimi %1.51-%3.06, nispi yem değerleri 62.01-159.74. Araştırma sonucuna göre; Şanlıurfa sulu koşullarında tüm uygulamalar içerisinde en yüksek ot verimi ve ot kalitesi saf yonca (1) uygulamasından elde edilmiştir. Ancak yonca otunun yaş ot olarak hayvanlarda şişmeye neden olması nedeniyle, otlatma amaçlı suni mera tesislerinde, diğer karışımlardan daha yüksek kuru madde verimi ve ot kalitesine sahip olması nedeniyle, yonca (30%) + Rodos otu (70%) (5) ikili karışımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine forage yield and forage quality traits of some warm season perennial grasses species mixtures with alfalfa and their sole treatment in the irrigated conditions of Şanlıurfa during 2016 and 2017. The experiment of the study was established according to randomized blocks design with three replications in the Research Area of Faculty of Agriculture Located in the Harran University Osman Bey Campus, Şanlıurfa, Turkey. The subjects of the study consisted of 10 treatments. There were 6 mixtures treatments between alfalfa and the warm season perennial grasses species. Also, there were sole treatment of alfalfa (Medicago sativa), Rhodes grass (Chloris gayana L.) bermuda grass (Cynodon dactylon L.) and dallis grass (Paspalum dilatatum Poir.). According to the two-years averages, the investigated traits had ranges as following; plant height 14.79-65.72 cm, fresh forage yield 1112-2797 kg/da, dry forage yield 391.9-817.7 kg/da, dry matter content 89.40%-90.15%, dry matter yield 335.6-729.8 kg/da, crude protein content 8.73%-21.49%, crude protein yield 34.05-176.25 kg/da, ADF content 27.86%-46.16%, NDF content 40.19%-79.44%, dry digestible matter content 52.94%-67.20%, dry digestible matter yield 186.95-489.27 kg/da, dry matter intake 1.51%-3.06% and relative feed value 62.01-159.74. Results of the study revealed that among the treatments, the highest forage yield and forage quality traits were obtained from the sole alfalfa treatment (1). Therfore, it is recomended for dry forage production in Şanlıurfa conditions. However, due to bloating problem of fresh forage of alfalfa in grazing lands, alfalfa (30%) + Rhodes (70%) (5) binary mixture is recomended for artificial pasture lands. Due to the fact that its dry matter yield and forage quailty criteria were found superior the other mixture treatments.