Humik asit uygulamasının tuz stresi koşullarında yetiştirilen fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde fizyolojik, biyokimyasal ve mineral bileşimine etkileri
Effect of humic acid treatment on phyysiological, biochemical and mineral element contents of beans (Phaseolus vulgaris L.) growing under salt stress conditions
- Tez No: 555939
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, farklı humik asit uygulama yöntemleri (kontrol, topraktan, yapraktan ve toprak ile yapraktan), artan oranlarda tuza (0, 50, 100 ve 150 mM) maruz kalan fasulye bitkisinin klorofil içeriği, kuru ağırlığı, yaş ağırlığı, potasyum (K), kalsiyum (Ca) ve sodyum (Na) konsantrasyonları ile K/Na ve Ca/Na oranlarına olan etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmanın incelenen sonuçlarına göre farklı humik asit uygulamalarının bitkinin kök ve gövdesinde tuz zararına karşı etkileri de değişiklik göstermiştir. Bitkinin verimini, potasyum ve kalsiyum konsantrasyonlarını hem toprak hem de yapraktan uygulanmasında, 50 mM tuz zararına karşı bitkiyi koruyucu etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different humic acid applications (control, soil, foliar and soil plus foliar), chlorophyll content of bean plant growing in increasing rates of salt (0, 50, 100 and 150 mM), dry weight, wet weight, potassium (K), calcium (Ca), sodium (Na) concentrations and K/Na and Ca/Na ratios were investigated in this study. According to the results, the effects of different humic acid applications against salt damage in the root and stem of the plant also changed. It has been concluded that the plant has a protective effect against 50 mM salt damage in the application of soil and foliar concentrations of potassium and calcium.