Tuzlu koşullarda yetiştirilen domateste hümik asitin bitki gelişimi, verim, bazı kalite ve biyokimyasal özellikler üzerine etkileri
The effects of humic acid on plant development, yield, some quality and biochemical properties on tomato grown in salty conditions
  1. Tez No: 571521
  2. Yazar: ESRA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ PAKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Harran Üniversitesi Eyyübiye Yerleşkesi'ndeki Ziraat Fakültesi'ne ait polikarbon serada, 2 farklı EC (3 dS/m, 7 dS/m) ve 3 farklı hümik asit (0 ml, 0.7 ml/l ve 1.4 ml/l ) dozu uygulamasının, Alsancak F1 domates çeşidinin gelişimi, verimi, bazı kalite ve biyokimyasal özellikleri ile besin elementi içeriğine etkilerini belirlemek amacıyla, topraksız şartlarda yürütülmüştür. Tuz düzeylerine bağlı olarak, bitki boyu, gövde çapı, yaprak alanı, yaprak yaş-kuru ağırlığı, gövde yaş-kuru ağırlığı, bitki yaş-kuru ağırlığı, kök yaş-kuru ağırlığı, kök uzunluğu, verim parametreleri, likopen, meyve çapı-boyu, meyve eti sertliği, meyve eti kalınlığı, meyve suyu pH'sı, ve yaprak Ca, K, içeriğinde azalış meydana gelmiştir. Diğer yandan tuz stresinin artışıyla pazarlanamaz verim, suda çözünebilir kuru madde, meyve suyunda EC, L- askorbik asit, prolin, lipid peroksidasyonu, katalaz, askorbat peroksidaz ve yaprakta Na, Mg, P kapsamı farklı düzeylerde artış göstermiştir. Hümik asit uygulaması, tuz stresini hafifletici yönde etkide bulunmuştur. Hümik asit uygulaması ile bitki boyunun arttığı tespit edilmiştir. Hümik asitin1.4 ml/l uygulamasında en uzun bitkiler (122.10 cm), kontrol grubunda ise en kısa bitkiler (112.40 cm) gözlenmiştir. En kalın gövde çapı, H.A.: 0.7 ml/l (21.10 mm) uygulamasından, en ince gövde çapı ise H.A.: Kontrol (20.30 mm) grubundan,en uzun köklerin H.A.: 1.4 ml/l (56.11 cm) uygulamasında, en kısa köklerin ise H.A.: Kontrol (52.03 cm) uygulamasında, en fazla kök yaş ağırlığının hümik asitin 1.4 ml/l' lik (207.79 g) uygulamasından, en az kök yaş ağırlığının ise hümik asitin kontrol (174.53 g) uygulamasından, en fazla kök kuru ağırlığının H.A.:1.4 ml/l uygulamasında (14.45 g/bitki), en fazla kök kuru ağırlığının ise kontrol grubunda (12.16 g/bitki) olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, gövde yaş-kuru ağırlığı, toplam bitki yaş-kuru ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde, meyve suyu pH'sı, likopen miktarı, L- askorbik asit miktarı ve yaprakta Ca, K, P içeriği artarken, prolin, lipid peroksidasyonu, katalaz, askorbat peroksidaz ve yaprakta Na içeriği farklı düzeylerde azalış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2 different EC (3 dS/m, 7 dS/m) and 3 different humic acids (0 ml, 0.7 ml/l and 1.4 ml/l) in the polycarbonate greenhouse of the Faculty of Agriculture at Eyyubiye Campus of Harran University dose application Alsancak F1 tomato cultivar development, yield, some quality and biochemical properties and nutrient content to determine the effects of the soil conditions were carried out. There was a decreasement in the content depending on the salt levels, plant height, stem diameter, leaf area, leaf fresh-dry weight, stem fresh-dry weight, plant fresh-dry weight, root fresh, root length, yield parameters, lycopene, fruit diameter-length, fruit flesh hardness, fruit flesh thickness, fruit juice pH and leaf Ca, K. On the other hand, unmarketable yield, soluble solid matter, EC in fruit juice, L-ascorbic acid, proline, lipid peroxidation, catalase, ascorbate peroxidase and Na, Mg, P levels were increased at different levels. Humic acid application has been effective in relieving salt stress. Humic acid application has been determined to increase plant height. In the application of humic acid 1.4 ml/l, the longest plants (122.10 cm) were observed and the shortest plants (112.40 cm) were observed in the control group. It has been determined that thickest stem diameter, H.A.: from 0.7 ml/l (21.10 mm) application, the thinnest diameter is H.A: from the control group (20.30 mm), the longest roots are H.A.: in 1.4 ml/l (56.11 cm) application, the shortest root is H.A.: in control (52.03 cm) application, the maximum root fresh of humic acid 1.4 ml/l (207.79 g) application, the minimum root age of humic acid control application (174.53 g), the maximum root rate of humic acid, the maximum root rate of humic acid control application (174.53 g), the maximum root rate of humic acid control application (174.53 g) H.A.: in 1.4 ml/l application (14.45 g/plant), maximum root dry weight was (12.16 g/plant). In addition, while body fresh-dry weight, total plant fresh-dry weight, soluble solid matter, fruit juice pH, lycopene amount, L - ascorbic acid amount and content of Ca, K, content increased, prolin, lipid peroxidation, catalaz, ascorbic peroxidase and leaf content decreased at different levels.