Grafik tasarım ve reklam ilişkisinin algısal boyutta incelenmesi
Perceptual analysis of the relationship between graphic design and advertising
- Tez No: 555964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Yaşamın kaynağı iletişimdir. İnsanlık asırlar boyunca iletişim sayesinde varlığını sürdürebilmiş, sorunlarına ve isteklerine iletişim kavramı sayesinde çözümler üretmiştir. Toplumlar ilk çağlardan itibaren, iletişimi makul düzeylere indirgeyebilmek için görsel olarak geliştirdiği sembol ve işaretlere anlamlar yüklemişlerdir. Bu bağlamda görsel tasarım ve görsel algı kavramları iletişimin temelini oluşturmaktadır. Doğru bir iletişim geliştirebilmek için insan zihnindeki anlama ve anlamlandırma evrelerinin iyi analiz edilmesi gereklidir. Algı bilimi insan zihninde gelişen görsel, işitsel ve düşünsel anlamlandırma süreçlerini analiz eden bir bilim dalı olarak, iletişim kavramı için oldukça önemlidir. Grafik tasarım ve reklam tasarımı, yaratıcı düşünce kaynağıyla geliştirdiği görsel uygulamalar sayesinde iletişim sorunlarına çözüm üreten algı ve psikoloji bilimlerinden yararlanan önemli sanat dallarıdır. Görsel iletişim tasarımı olarak bilinen grafik tasarım ve reklam tasarımı, insanların duygularını şekillendiren, istek ve arzularını açığa çıkaran, yeni görsel anlamlar üretmede etkin özellikleriyle toplum iletişimi içinde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden insanların anlama ve yorumlama özelliklerini inceleyen algı bilimiyle, görsel anlatımda etkili mesajlarla çeşitli anlamlar üretebilen grafik tasarım ve reklam tasarımı alanlarının, iletişim kavramı içinde birbirine olan yakınlıkları bariz ortadadır. Bahsettiğim kavramları araştırma konusunun temel düşüncesi olarak belirlediğim bu çalışmada, öncelikli olarak grafik tasarım ve reklam tasarımının tarihsel gelişimi, yöntemleri, işlevleri, özellikleri ve görsel iletişime olan katkıları incelenmiştir. Daha sonra algı biliminin araştırması yapılarak, grafik tasarım ve reklam tasarımı ilişkisinden doğan iletişime dair bulguların hepsi algısal boyutta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is one of the most important source of human life considering that humankind has been able to survive, produce ideas and solutions to its own problems and express its desires by means of communication. From the earliest times, peoples have given some meanings to the symbols and signs they have developed visually to reduce communication to reasonable levels. In this sense, the concepts of visual design and visual perception form the basis of communication. In order to improve the correct communication, it is necessary to analyze the stages of understanding and interpretation in the human mind well. The science of perception is very important for the concept of communication as a branch of science that analyzes the visual, auditory and intellectual meaning processes in the human mind. Graphic design and advertising design are important branches of art that benefit from the perception and psychology sciences that produce solutions to communication problems thanks to the visual designs it develops with the source of creative thinking. Graphic design and advertising design, also known as visual communication design, has an important role in social communication with its effective features in shaping people's emotions, expressing their desires and producing new visual meanings. Therefore, the similarities between perception science which examines the comprehension and interpretation characteristics of people and the fields of graphic design and advertising design that can produce various meanings with effective messages in visual expression are evident in communication concept. In this study, the historical development of graphic design and advertising design, methods, functions, features and contributions to visual communication have been examined. Then, the perception science research has been conducted and all findings related to communication arising from the relationship between graphic design and advertising design have been evaluated in perceptual dimension.