Hareketli grafik ve resimleme sanatı arasındaki ilişki
The relationship between motion graphics and the art of illustration
- Tez No: 854185
- Danışmanlar: DR. EMİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelere bakıldığında görsel tasarımların, bilgisayar programları yoluyla tasarım unsurlarını kullanarak hareketlendirdiği görülmektedir. Bu durum insanın iletişim kurma dürtüsü, dijital teknolojideki ilerlemeler ve çoklu ortam gibi iletişim türlerinin hızla artmasıyla durağan grafik tasarımlarının ötesinde, yerini hareketli grafik tasarımlara bırakmıştır. Günümüzde bilgisayar, tablet ve cep telefonları aracılığıyla video içeriklerinin hayatımızın merkezine yerleşmesi, hareketli grafiklerin popülaritesi arttırmaktadır. Teknolojik aletler ve internet aracılığıyla iletişim kurmak, bilgiyi hızlı ve ulaşılabilir duruma getirmektedir. Gelişen tasarım teknolojileri, geleneksel grafik tasarım araçlarını, dijital araçlara dönüşmesini sağlamakla kalmayıp, günümüzde özellikle sosyal medya, reklam ve eğitim gibi birçok alanda vazgeçilmez hale gelmiştir. Tarih boyunca insanların kendini ifade edebilmek ve iletişim kurabilmek için resimleme ve grafiklerden yararlandıkları görülmektedir. Resimleme ve grafiklerden yararlanmanın tarihi kronolojik sıralaması incelendiğinde grafik tasarım ve resimleme (illüstrasyon) sanatının, içinde bulunduğu dönem ve teknolojiye göre sürekli kendini yenileyerek geliştiği görülmektedir. Grafik tasarım, hareketli grafik tasarım ve resimleme sanatı birbirinden farklıdır. Grafik tasarım, hedef kitleye bir mesaj iletmek için çeşitli araçlar kullanan bir sanat biçimidir. Hareketli grafikler, temel olarak zamanla değişen sesli nesnelerdir. Hareket, izleyicinin anında dikkati çekmek için mükemmel bir araçtır. Resimlemeler, içeriklerin ayırt edilebilmesi için farklı tekniklerle görsel olarak iletilmesidir. Bu yönüyle grafik tasarımın alt dalıdır. Bu tez çalışmasında hareketli grafik tasarım ve resimleme (illüstrasyon) kavramları birlikte ele alınmakta, hareketli grafikler ve illüstrasyonun birbirleri arasındaki ilişkisinin incelenerek, literatüre katkıda bulunulmak amaçlanmıştır. Hareketli grafik tasarım ile resimleme (illüstrasyon) sanatının sıkı bir ilişkisi vardır. Hareketli grafik tasarımcısı izleyiciyle etkileşime girmek, mesaj vermek ya da iletişim kurmak için resimlemelerden destek almaktadır. Fotoğrafların yetersiz kaldığı, uzun metinler ve soyut kavramların yoğun olduğu tasarımlarda resimlemeler hareketli grafik tasarımın önemli bir destekleyici elemanı niteliğindedir. Bu çalışmanın amacı; genelinde hareketli görüntü tasarımını tarihi örneklerden hareketle resimleme kavramına, özelinde ise hareketli grafik tasarım anlayışı içerisinde resimleme sanatına genel bir bakıştan ibarettir.
Özet (Çeviri)
Considering today's technological developments, it can be seen that visual designs are animated by using design elements through computer programs. This situation has left its place to moving graphic designs beyond static graphic designs due to the human urge to communicate, advances in digital technology and the rapid increase in communication types such as multimedia. Nowadays, as video content becomes the center of our lives through computers, tablets and mobile phones, the popularity of motion graphics increases. Communicating through technological devices and the internet makes information fast and accessible. Developing design technologies have not only transformed traditional graphic design tools into digital tools, but have also become indispensable in many areas such as social media, advertising and education. Throughout history, people have used illustrations and graphics to express themselves and communicate. When the historical chronological order of using illustrations and graphics is examined, it is seen that the art of graphic design and illustration constantly renews itself and develops according to the period and technology it is in. Graphic design, motion graphic design and illustration art are different from each other. Graphic design is an art form that uses various tools to convey a message to the target audience. Motion graphics are basically audio objects that change over time. Movement is an excellent tool to capture the viewer's immediate attention. Illustrations are the visual transmission of contents using different techniques to distinguish them. In this respect, it is a sub-branch of graphic design. In this thesis study, the concepts of motion graphic design and illustration are discussed together, and it is aimed to contribute to the literature by examining the relationship between motion graphics and illustration. Motion graphic design and illustration art have a close relationship. Motion graphics designer uses illustrations to interact with the audience, give a message or communicate. Illustrations are an important supporting element of motion graphic design in designs where photographs are insufficient and long texts and abstract concepts are intense. The purpose of this study; It consists of a general overview of the concept of illustrating moving image design based on historical examples in general, and the art of illustrating within the concept of motion graphic design in particular