Vergi yargısında istinaf kanun yolu incelemesi
The review of the law on appeal in tax judiciary
  1. Tez No: 556007
  2. Yazar: ÖZLEM KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kamusal kaynakların en önemli kalemlerinden olan vergilerin toplanması, konulması ve vergilendirmeye ilişkin yapılan her türlü işlem toplumsal hayatta her anlamda bir etki doğurmaktadır. Bu nedenler vergiye ilişkin oluşumlarda yapılacak değişikliklere toplumlar hassasiyet geliştirmişlerdir. Vergiye ilişkin oluşumlarda olduğu gibi adalet sisteminde yapılan değişiklikler de toplumda hızlı ve etkin şekilde olumlu veya olumsuz tepki doğurmaktadır. Bu çalışma da yargı sisteminde yapılan önemli değişikliklerden birinin vergi yargısı üzerine etkileri ve benzeri uygulamaların farklı ülkelerde ve yargı kollarında görünümleri incelenmiştir. Tüm bu inceleme ile hedeflenen yapılan yargısal değişikliğin kısa zaman içerisinde istenilen sonuca ulaşılamasa bile beklenen faydayı sağlayıp sağlamadığının belirlenmesine ilişkindir.
Özet (Çeviri)
All kinds of taxes related to taxation, collection and taxation are the most important items of public resources. For these reasons, societies have developed sensitivity to changes in taxation. Changes in the justice system, as in tax related formations, also lead to positive or negative reactions in society. In this study, the effects of one of the important changes in the judicial system on tax jurisdiction and similar systems in different countries and judicial branches were examined. This review is about determining whether the judicial change that has been made in the short term has achieved the expected benefit even if the desired result is not reached.