Türk vergi yargısında olağan kanun yolları
Ordinary remedy in tax jurisdiction
- Tez No: 688224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Hukuk devletlerinin yazılı bir anayasası ve bu anayasa kapsamında tüm hukuk dalları ile ilgili detaylı kanun ve mevzuat sistemleri bulunur. Vergi hukuku da bu hukuk dallarından bir tanesidir. Anayasası'nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir. Hukuk devletlerinde idarenin her türlü iş ve işlemleri yargı denetimine tabidir. İdarenin iş ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olması hukuk devleti olmanın bir sonucudur. Anayasa'mızda bu husus 125. maddede açıkça ifade edilmiştir. İdarenin iş ve işlemlerine karşı yapılan yargı denetimi birden fazla aşamadan oluşmaktadır. Yapılan idari işlemin ilgili kanun ve mevzuata uygun olup olmadığının tam ve doğru bir şekilde tespiti bunu gerektirmektedir. İdarenin yapmış olduğu iş ve işleme karşı çıkan taraf ile işlemi yapan idare arasında vukuu bulan, uyuşmazlık konusu yapılan işlemin, kanun yoluna başvuru yapılarak yargı denetimine tabi tutulması ve çözüme kavuşturmasını gerektirir. İdari yargı sistemimizde kanun yolu; olağan ve olağanüstü kanun yolu olarak ikili bir ayrıma tabi tutulmaktadır.Tez çalışmamızın konusunu Türk vergi yargısında olağan kanun yolları oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikle vergi uygulamalarında ortaya çıkan uyuşmazlıkların idari yolla çözüme kavuşturulma usul ve yöntemleri ele alındıktan sonra, vergi yargısında olağan kanun yolları hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Bu kapsamda Türk vergi yargısının tarihsel gelişimi ve örgütsel yapısı anlatılmış, devamında 20.07.2016 tarihinde 6545 sayılı kanunla, olağan kanun yolu olarak yürürlüğe giren istinaf kanun yolunun ve diğer olağan kanun yolu olan temyizin tüm yönleriyle incelemesi yapılmıştır. Tezimizin son bölümünde ise istinaf ve temyiz müessesesinde, 6545 sayılı kanun ile yapılan düzenlemelerin, getiriliş amaçlarına ne derece uygun olarak çalıştığı hususunda performans değerlendirmesi yapılarak olağan kanun yollarında mevcut aksaklıklardan bahsedilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a written constitution of the states of law and detailed laws and legislative systems related to all branches of law within the scope of this constitution. Tax law is one of these branches of law. In the 2nd article of our Constitution, it is stated that the State of the Republic of Turkey is a state of law. In the rule of law, all kinds of business, transactions and actions of the administration are subject to judicial review. The fact that the work and transactions of the administration are subject to judicial control is a result of being a state of law. This issue is clearly stated in the 125th article of our Constitution. It requires that the transaction, which is the subject of the dispute, which arises between those who argue that the work and transactions of the administration are not correct and the administration that carried out the transaction, be subjected to judicial review and resolved by applying to a legal remedy. Legal remedy in our administrative jurisdiction system; It is subjected to a dual distinction as ordinary legal remedy and extraordinary law remedy. The subject of our thesis is the ordinary legal remedies in the Turkish tax jurisdiction. In this context, firstly, after discussing the procedures and methods of resolving the disputes arising in tax practices through administrative means, explanations were made about the ordinary legal remedies in the tax judiciary. In this context, the historical development and organizational structure of the Turkish tax jurisdiction were explained, and then the appeal law remedy, which entered into force as an ordinary legal remedy with Law No. 6545 as of 20.07.2016, and all aspects of the appeal, which is the other ordinary legal remedy, were examined. In the last part of our thesis, in the appeal and appeal institution, performance evaluation was made on the extent to which the regulations made by Law No. 6545 work in accordance with the purposes of its introduction, and the existing problems in ordinary legal remedies were mentioned and solutions were offered.