Sigortacılıkta sermaye yeterlilik ve likidite risklerinin yönetimine ilişkin yeni yaklaşımlar ve alternatif risk transfer yöntemleri
New approaches to capital adequacy and liquidity risk management in insurance companies and alternative risk transfer methods
  1. Tez No: 556050
  2. Yazar: MURAT ISIYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk sigorta sektöründe son 20 yıldır hızlı bir hukuksal düzenleme süreci yaşanmıştır. Bu sürecin itici unsurunu Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları oluşturmuştur. Sektörün faaliyetlerini düzenleyen kanunlar, yönetmelikler, genel şartlar bu periyotta hızla yürürlüğe konulabilmiştir. Avrupa Birliği standartlarına uyum sürecinde düzenlemeler yapılması yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiş, büyüme potansiyeli de dikkate alınarak, Türk sigorta sektöründe yabancı yatırımcı payı sermaye sahipliği ve prim üretimi yönünden gittikçe artmıştır. Yapısal dönüşümün yarattığı sermaye yeterlilik ve likidite ihtiyaçlarının, alternatif risk transfer uygulamaları ile karşılanıp karşılanamayacağına ilişkin olarak yapılan bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sigortacılık sektörünün diğer finans veya finans dışı sektörlerden farkları detaylandırılarak incelenmektedir. İkinci bölümde Solvency II çerçevesinde risk yönetimi ve bunun ortaya çıkardığı sermaye ihtiyaçları konusu işlenmiştir. Üçüncü bölümde, alternatif risk transferine özellikle Sigorta Bağlantılı Menkul Kıymetler (İLS) konusuna yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türk Sigorta Sektöründe gerçekleşen yapısal dönüşüm ele alınmış ve sektörde ilk ve tek İLS örneği olan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Afet Tahvilleri konusunda ayrıntılar değerlendirilmiştir. Özellikle dördüncü bölümde, yapısal dönüşümün gerçekleştiği beş alt alana ilişkin mevcut veriler doğrultusunda inceleme yapılmıştır. Bu alanlar; mevzuat değişimi, sektördeki sermaye sahipliği değişimi, sektör sermaye yeterlilik rasyosunun gelişimi, sektör likidite rasyolarında yaşanan gelişmeler, ülkemizde ART uygulamasının tek örneği olan DASK Afet Tahvillerinin detayından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been a rapid legal regulation in the Turkish insurance sector for the last 20 years. European Union harmonization studies have created the driving force of this process. The laws, regulations and general conditions regulating the activities of the sector were put into force quickly in this period. Arrangements in the process of harmonization with European Union standards have attracted the attention of foreign investors, and taking into account the growth potential, the share of foreign investors in the Turkish insurance sector has increased in terms of capital ownership and premium production. This study, which consists of four main sections, is the study of whether capital adequacy and liquidity needs created by the structural transformation can be met by Alternative Risk Transfer applications. In the first chapter, the differences between the insurance sector and other finance or non-financial sectors are examined. In the second part, the Solvency II framework focuses on risk management and capital needs. In the third chapter, alternative risk transfer is given to especially the Insurance Linked Securities (ILS) issue. In the fourth chapter, the structural transformation in the Turkish Insurance Sector was taken into consideration and the details of the The Turkish Catastrophe Insurance Pool's (TCIP) Cat Bonds, which are the first and only example of ILS in the sector, were examined. Especially In the fourth chapter, in the context of existing data, five sub-areas where structural transformation has taken place have been investigated. These areas; changes in legislation, capital ownership change in the sector, development of sector capital adequacy ratio, developments in sector liquidity ratios, details of DASK Disaster Bonds which are the only examples of ART application in our country.