Boyalı mamüllerde reflektans verileri ve tristimulus değerlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 5561
  2. Yazar: BAHAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA A. İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
- İİ - ÖZET Bu çalışmada, özellikle renk farkı ölçümleri olmak Üzere genel olarak renk ölçüm esasları ve prensipleri Üzerinde durulmuştur. Bu konudaki litera türler incelenmiş ve özetlenmiştir. Deneysel bölümde ise konfeksiyon işletmelerinden toplanan numunelerin renk ölçümleri reflektans verilerine dayanılarak alınmış ve kumaş katları arasındaki renk farklılıkları ve ölçülen renk değerlerinin de tristimulus değerleri ile değişimleri incelenmiştir. Bütün numunelerin kabul edilebilirlik sınırları içinde olmadığı ayrıca tristimulus değerlerindeki değişimlerle rengin ışıklık bileşeni dışındaki bileşenler arasında lineer bir ilişki olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- ut - ABSTRACT In this study, basic principles of colour measurement, especially colour difference measurements have been reviewed and summarized. In the experimental part the samples which have been picked up among confection producers in the form of large number of layers have been measured depending on the reflectance data, the colour difference among the layers also the change in colour components with the change of tristimulus values have been investigated. It is observed that all the sample layers have not been in the acceptibility limits and also there have not been a linear relation between the change of tristimulus values and change of colour components execpt lightness component.