Diskriminant analizi ve uygulamaları
- Tez No: 5562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çok değişkenli istatistiksel analiz türlerinden biri olan Diskrıminant Analiz; grupların birbirinden kesinlikle ayrılamadığı durumlarda bireylerin ayırım ve sınıflandırılma sında kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada Diskrıminant Analiz ve dayandığı matema tik temeller tanıtılmış ve bir Basic Bilgisayar Programı ha zırlanmıştır. Daha sonra bu programla lis® öğrencilerinin akademik kollara ayrılmasına ilişkin bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discriminant Analysis, as one of the multivariant sta tistical analysis, is a method which is used for the discrimi nation and classification of the individuals when the groups can not discriminate from each other, in a certain way. In this study, at first the discriminant analysis and its mathematical groundworks have been explained. Then, a basic computer program has been prepared. After that this program, has been applied for the discrimination of the lycee students in academic branches.