China's 'Belt and Road Initiative' and its possible outcomes on global politics from a Neo-Gramscian perspective
Çin'in 'Kuşak ve Yol Projesi' ve küresel siyaset üzerine etkileri üzerine Neo-Gramscı perspektiften bir inceleme
- Tez No: 556107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ASLI ÇALKIVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Çin'in“Kuşak ve Yol Projesi”ile ilgilidir. Daha spesifik olmak gerekirse, bu projenin uluslararası siyaset üzerinde yaratacağı olası etkiler, Neo-Gramsci'ci bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Son on yılda Çin hızlı bir ekonomik yükseliş göstermiştir. Askeri gücünü ve komşuları üzerindeki siyasi etki kapasitesini arttırmıştır. Bununla eş zamanlı olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası siyaset üzerindeki liderlik gücü zayıflamıştr. Bu durum siyaset düşünürlerini Çin'in uluslararası siyasette yeni lider olup olamayacağını tartışmaya itmiştir. Bu kapsamda, Çin“Kuşak ve Yol Projesi”adı altında bir dizi altyapı projesi başlatarak uzun vadede Çin'i Avrupa'ya bağlamak üzere yeni yollar, limanlar, demiryolları, elektrik santralleri inşa etmeye başlamıştır. Bu projenin olası sonuçları hakkında düşünürler ikiye ayrılmıştır. Bir grup bu projenin Çin'in bölgedeki devletler üzerindeki etkisini arttıracağını savunurken, diğer gruptakiler ise bu projenin Çin için çok maliyetli olacağını, siyasi açıdan birçok problemle karşılaşacağını ve güç kaybına uğratacağını savunmaktadır. Bu konuyla ilgili bugüne kadar sistemi ve teorik temelli bir yaklaşım bulunmamaktadır. Uluslararası İlişkiler teorileri arasında en yaygın kabul gören Realizm ve Liberalizm teorileri, Kuşak ve Yol Projesi'nin tüm boyutlarını ve olası sonuçlarını açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu tezin ana iddiası, Neo-Gramsci yaklaşımının Kuşak ve Yol Projesi'nin açıklamakta en yetkin teori olduğudur. Tezin yazım aşamasında literatür taraması ve bir vaka olarak Kuşak ve Yol Projesi'nin incelenmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is about China's“Belt and Road Initiative”. More precisely, it tries to explain its political signifance through a perspective of Neo-Gramsican approach. China has shown a significant economic rise in the last decade. It expanded its military might and political influence over its neighbours. The global political leadership of the U.S. is in decline. This led political thinkers to question whether China can become the next global hegemon. In this context, China began a new project called“Belt and Road Initiative”, which is a group of infrastructure projects that will connect China to Europe with new landroads, maritime ports, railroads, powered by new powerplants. There is a divide among scholars about the possible outcomes of BRI. Some claim that it is a project that will increase China's influence over the states in the region. Others claim that it is a project that will consume China's money and devastate its economic power. There is little systematic and theoretically informed analysis on this case. Realist and Liberal views in International Relations theories fail to fully grasp all dimensions and possible outcomes of BRI. In this regard, my thesis is that Neo-Gramscian theory is the most capable IR theory in order to explain BRI case. The method of study contains a literature review on secondary sources of the theoretical dimension of hegemony and a case study over Belt and Road Initiative.