Sosyal medyanın gençlerin marka tercihlerine etkisi: Özel okul öğrencileri üzerine bir araştırma
The influence of social media in terms of teenagers' brand choices: A research on a private school students
  1. Tez No: 556132
  2. Yazar: SEDA ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KALAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşen dünyanın getirdiği koşullarla birlikte günümüzde zaman ve mekan sınırının ortadan kalktığı, her türlü bilgiye ışık hızıyla erişilebilen dijital teknolojiler sayesinde insanların kültürünün, yaşam tarzının, değerlerinin, alışkanlık ve davranışlarının etkilenmiş olduğu ve etkilenmeye devam ettiği tartışılmaz bir gerçektir. Bu etkiler tüketim alanında da görülmektedir. Tüm dünyayı saran tüketim çılgınlığı, internet ve sosyal medya aracılığıyla etkisini arttırmakta ve hızla yayılmaktadır. İnsanların tüketim alışkanlıkları ve eğilimlerine dair dijital ayak izi takibinin artık mümkün oluşu, markalara pazarlama açısından avantaj sağlamaktadır. Dijital çağda doğan Z kuşağı gençliği, sosyal medya ve interneti hayatının her alanına dahil etmekte; tüketim ihtiyacını da sosyal medyada gidermektedir. Bu nedenle markalar gençliği hedef pazar olarak görmekte ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerini her geçen gün arttırmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, gençlerin marka tercihleri ve marka satın alma karar ve davranış süreçlerine sosyal medyanın etkisini anlamaya çalışmaktır. Çalışmada internet, sosyal medya, tüketim ve marka kavramlarının ortaya çıkışı, gelişimi, birbiriyle ilişkisi ve gençlere etkisi gibi konular irdelenmiş; bu etkinin varlığını sorgulamak ve boyutlarını anlamak amacıyla, özel okulda okuyan 40 lise öğrencisi katılımıyla nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada gençlerin marka tercihlerinde sosyal medyadan etkilendiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization worldwide and the speed of digital technology today has eliminated the boundaries of time and place with the access to information at the speed of light. The instantaneous access to information has changed our cultures, our ways of life, our values, our daily habits and our behaviors. The immediate access to information has had major effects and unquestionably will continue to affects our everyday lives. These results can be seen in consumption ramifications as well. The consumption craze has been ignited and is spreading with full force via the internet social media marketing. It is now possible to track consumers spending habits and tendencies by the creation of electronic/digital footprints. These digital footprints are being used by major brands to promote their products. The youth of generation“Z”born into this digital era are affected in their everyday lives by social media and the internet; they can access their daily necessities through social media adverts. For this reason, brands have set their target market on todays youth and continue to increase their social media marketing. The purpose of this study is to understand effects that social media marketing has on brand preferences, brand purchasing decisions and consumer behavior processes. In this study the connection between the internet, social media, consumption, the emergence of brand concepts, development and the effect it has on todays youth and like topics have been explored. To better understand the existence and degree of social media marketing 40 private high school students have voluntarily participated in our research studies. The study displays that todays youth brand preferences are directly affected by social media marketing.