One home two women: Sexual experience and sexual knowledge transmission from mother to daughter in Turkey
Bir ev iki kadın: Türkiye'de cinsel bilgi ve deneyimin anneden kıza aktarımı
- Tez No: 556165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bir kelimeden fazlası olan cinsellik; aile ilişkilerine, aile içi ve dışı bireylerle olan etkileşime, bilgi ve deneyime işaret etmektedir. Tıpkı cinsellik gibi, cinsel sosyalizasyonda bilgi ve deneyimin birleştiği noktada bulunmaktadır. kadınlar nasıl cinsel olarak sosyalize olur sorgusu feminist teorinin merkezinde yer alan sorunsallardan biridir. Erkek egemenliğin toplumsal, sosyal ve kültürel olarak varlığını güçlendirdiği bir alan olan cinsellik ve cinselliğe bağlı dinamikler çalışmanın sorunsalıdır. Her kadın, benzersiz cinsel bilgi edinme deneyimine sahiptir ve bu deneyimler onların çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerine aittir. Toplumsal cinsiyet rolleri bu sosyalizasyonun belirleyicidir. Bu çalışma, Türkiye'de anneden kıza cinsel bilgi ve cinsel deneyimin aktarılmasına odaklanmaktadır. Amacı jenerasyonlar arası yapılan cinsellik aktarımına yeni bir bakış açısı getirmektir. Bu amaç doğrultusunda on anne ve onların kızları olmak üzere toplamda yirmi kadına ulaşılmıştır. Bu kadınların birbirinden farklı cinsel bilgi ve deneyimleri, kadınların cinsel sosyalizasyon süreci ile ilgili yirmi farklı hikâyeye ulaşılmasını sağlamıştır. Cinsel bilginin derinlemesine sorunsallaştırılması amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesi olan Feminist Duruş Kuramı çalışmanın özgünlüğünü desteklemektedir. Çalışmanın metodolojisi feminist duruştur. Epistemoloji ise; bu kuramın bilgi ve güç arasındaki ilişkiyi öteki pozisyonunda bulunan kadınların konum, yer ve pozisyonları üzerinden bilgi nasıl ürettikleri ve deneyimlerini nasıl güce çevirdikleri üzerinden kurulmuştur. Araştırmanın analiz birimi olarak kadınların ele alınması, onların konumsal ve pozisyonal bilgilerinin kullanılmasını sağlamıştır. Cinsel bilgiyi tartışmak amacıyla, cinsellik, cinsel sosyalizasyon, aile ve annelik kurumu da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexuality is more than a word, it depends on familial relations, interaction, knowledge and experience. Like sexuality, sexual socialization also refers to knowledge and experience. How women are sexually socialized is a significant problematic for the feminist theory. Every woman has a unique recollection of her sexual socialization; these memories belong to childhood, adolescence and adulthood. The current study emphasizes how sexual experience and sexual knowledge are transmitted from mother to daughter in Turkey. Its aims to advance a new perspective to sexual knowledge and generational transmission of sexual experience. Hence, the study is focusing on two group of women amongst which ten of them are mothers and ten of them are daughters. Qualitative research is used in order to deeply problematize sexual knowledge. The originality of the study lies in Feminist Standpoint Theory which is theoretical framework. In addition, feminist epistemology and feminist methodology are guiding lights of the research. Unit of analysis is woman and both groups of women have situational and positional knowledge. In order to discuss sexual knowledge, issues of sexuality, sexual socialization, family and motherhood are interrogated.