Kalker (kireçtaşı) ocağı işletmesinde risk değerlendirme uygulaması ve yöntemlerin karşılaştırılması
Risk assessment application in limestone quarrying operation and comparison of methods
  1. Tez No: 556172
  2. Yazar: ORKUN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan bu çalışma ile açık maden işletmeleri için tehlikelerin belirlenmesi, alınabilecek tedbirlerin değerlendirilerek pratik ve sektörel bazda yol gösterici çözümlerin oluşturulması öngörülmüştür. Bu amaçla, faal durumdaki bir açık (yerüstü) maden işletmesi seçilmiştir. İşletmede ülkemizin sektörel durumunu görmek amacıyla araştırma yapılmış ve kalker ocakçılığının işleyişiyle ilgili bilgiler sunularak iş sağlığı ve iş güvenliği açısından incelenmiştir. Bunun üzerine kalker üretimi yapan firmada risk değerlendirmesi yapılmıştır. 5x5 matris ve 3T risk değerlendirme yöntemi ile uygulanan risk değerlendirmesinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca yapılan değerlendirmenin objektifliğini ortaya koymak adına istatistiksel t testi yöntemi ile test edilmiştir. Yöntemlerin karşılaştırılması sonucu değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the dangers of open-pit mining operations and to create practical and guiding solutions for the businesses by evaluating the measures that can be taken. In this context, an active open-pit (surface) mining operation has been selected. Research has been conducted in order to show the status of the sector in Turkey. Information about limestone quarry operations has been presented and analyzed in terms of occupational health and safety. Within the scope of the thesis, a risk assessment has been performed within the limestone quarry. The results of the risk assessment performed by using 5x5 matrix and 3T risk assessment methods have been compared. In addition, the statistical t test method has been used to test the objectivity of the assessment. With the comparison of two methods suggestions and evaluations have been made