Karayolu kutu menfez yapılarında farklı tasarım yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparassion of different design methods for highway box culvelts
- Tez No: 556171
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, karayolu drenaj yapılarının önemli bir parçası olan betonarme kutu menfezlerin çözüm yöntemleri karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Sıklıkla kullanılan düzlem çerçeve sistem yöntemi, gerçeğe daha yakın analiz imkânı sağlayan üç boyutlu sonlu elemanlar yönetimi ile kıyaslanmıştır. Hazırlanan bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde karayolu menfezlerinin tanımı, kullanım alanları, türleri ve hidrolik tasarım yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; bu çalışmaya konu olan Amasya-Turhal karayolu güzergahı üzerinde yapılan betonarme kutu menfeze ait yapısal özellikler belirlenerek, düzlem çerçeve ve üç boyutlu model SAP2000 sonlu elemanlar programında oluşturulmuştur. Daha sonra yapısal yükler tanımlanmış ve modellerin analizleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde iki yönteme ait analiz sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Modellere ait şekil değiştirme miktarları, moment ve kesme kuvvetlerinin maksimum değerleri ve kesit tesir diyagramları iki yöntem için de sunulmuştur. Dördüncü bölümde bu çalışmadan çıkarılabilecek başlıca sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda her iki yöntem incelendiğinde, analiz sonuçlarının büyük oranda benzerlik gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As box culverts are crucial components of any highway drainage system, in this thesis, various solutions will be examined in comparatively fashion. The frequently adopted solution, namely, frame system in plane and 3D finite-element management solution - which also yields to a more realistic analysis opportunity - are compared against each other. This thesis consists of four sections. The first section will attempt to define culverts which are used specifically in road construction; their various usage, types, and hydraulic designs will also be covered in detail. The second section will identify the structural features of RC box culverts that are used in Amasya Turhal highway; frame model and 3D finite-element models in SAP 2000 will be put forward. Furthermore, this section will describe the structural loads of deployed solution and analyze generated models. The third section will conduct a comparative analysis and evaluation of these methods; specifically, by their deformations, cross-sectional diagrams, maximum values for bending moment and shear forces. The fourth section will summarize a general consensus of evaluated methods above. Although similar results have been achieved by deployment of these methods, this section will conclude with recommendations for future applications.