Örme dokularında ve makinalarında uygulanılan matematiksel modellerin araştırılması
- Tez No: 5563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu Yüksek lisans tez çalışmasında örme makinal arında ve dokularında kullanılan matematiksel modeller ve bağıntılar in celenmiştir, îlk bölümde Örme makinalarınm tanınma ölçüleri belirli kriterlere göre açıklanarak, tanınma ölçüleri arasın daki tablolar ve genel bağıntılar verilmiştir. îkinei bölümde; düz, yuvarlak ve çözgülü örme makinalarm- da üretim bağıntıları örme prensiplerine göre ($L, RR-normal, RR-interlok, LL) verilerek, örnek problemler ile konu daha ay rıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca örme makinalarmda / maliyet hesaplamaları ve maliyet analizleride yapılmıştır. Üçüncü bölümde; örme mekanizmalarına ait matematiksel bağıntılar düz, yuvarlak ve çözgülü örme makinaları için, ör me makinalarınm fonksiyonel üniteleri dikkate alınarak sis tematik bir şekilde incelenmiştir., Son bölümde; tek iplikli ve çözgülü örme dokuları ve doku birim ilmek modelleri hakkında geometrik ve matematiksel bağın tılar incelenmiş, konular arasındaki faykiiliklârr-sonuç olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the mathematical models and relations equations concerning knitting machines and fabrics have been studied. The foreign literatüre published in this field have been surveyed and given Turkish reference. In the first chapter, the basic dimensions of the knit-* ting machines according to the known critera have been expla- ined^and then tables and general relations have been given. According to the knitting principles (RLy RR- normal, RR- interlok, LL) the production relations of weft and warp knit ting machines have been given and some with solved samle prop- lems are explained in detaile. The cost analysis in knitting machines has been done. The mathematical relations of the knitting mechanisms for weft and warp knitting machines have been given in the systema tical form. In the final chapter, the weft and warp knitting fabrics with mathematical and geometrical relations concerning stitch models have been examined and differences between the topics have been evaluated as a result.