Afyon Sultandağı Çamözü-Akbaba sulama kooperatifi alanında sulama uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation practices in Afyon Sultandağ Çamözü-Akbaba irrigation cooperative area
  1. Tez No: 556208
  2. Yazar: SELMA NUR TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sulama programlarının iyi bir şekilde hazırlanması ve uygulanması su kaynaklarının tasarruflu bir şekilde kullanılması açısından oldukça önemlidir. Bu programların hazırlanması iklim ve toprak özelliklerinin bilinmesi mevcut sulama sisteminin iyi bir şekilde tanımlanmasına bağlıdır. Sulama için yüksek enerji ödenen yerlerde ise sulama programlarının hazırlanması, suyun yanında enerjiden tasarruf yapılmasının zorunluluğu nedeniyle daha da önemli hale gelmektedir. Afyon ili Sultandağı ilçesinde faaliyet gösteren Çamözü – Akbaba Sulama Kooperatifi alanında yetiştirilen hâkim bitki kirazın sulanması, su ve enerji tasarrufunu sağlayacak sulama programını daha da önemli hale getirmektedir. Kooperatif alanında 2017 ve 2018 yılında yapılan sulama uygulamalarının değerlendirilmesi bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Optimum sulama programına göre 2017 yılında 392,9 mm, 2018 yılında ise 303,3 mm sulama suyu uygulaması gerekmektedir. Bu sonuçlar her iki yılda da kısıntılı sulama uygulaması yapıldığını göstermektedir. Bunun sonucu olarak verimde, 2017 yılında %16,5, 2018 yılında ise %13,5'lık bir verim kaybı olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Good water preparation and application of irrigation programs resources are very important for the efficient use of resources. Knowing the characteristics of climate and soil with the preparation of these programs depends on a good definition of the existing irrigation system. In places where high energy is paid for irrigation, the preparation of irrigation programs is becoming more important because of the necessity to save energy as well as water. Irrigation of the dominant plant cherry grown in the area of Çamözü - Akbaba Irrigation Cooperative operating in the Sultandağı district of Afyon province makes the irrigation program more water and energy saving more important. The main purpose of this study is to evaluate the irrigation practices in 2017 and 2018. It was applied to the cherry trees in the cooperative area. According to the optimum irrigation program in 2017 392.9 mm, in 2018 303.3 mm irrigation water application is required. These results show that short term irrigation is applied in both years. As a result, yield was calculated as 16.5% in 2017 and 13.5% in 2018.