Afyon Sultandağı fayı çay segmentinde aktif tektonik ve paleosismoloji çalışması
The study of active tectonics and paleoseismology of çay segement of Afyon Sultandaği fault
  1. Tez No: 779646
  2. Yazar: HASRET OZAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Isparta Büklümü'nün kuzeyinde bulunan, Sultandağı'nın KKD'sunu sınırlayan Sultandağı Fayı, Türkiye Diri Fay Haritasına göre 115 km uzunluğunda ve K30-60B / 60 KD doğrultu ve eğimli, eğim atımlı normal bir faydır. Sultandağı Fayı Emre vd. (2016)'ya göre 6 segmentten oluşmaktadır. Bu çalışmada Çay Segmenti üzerinde fayın paleosismolojik özelliklerinin ortaya konulması amacıyla, hendekli paleosismoloji ve aktif tektonik araştırmaları yapılması amaçlanmıştır. Çay Segmenti, yaklaşık 12 km uzunluğunda olup K80D/64KB olarak uzanım göstermektedir. Tezin çalışma alanları içerisinde Paleozoik'ten günümüze birçok birim bulunmakta Sultandağı Fayı bu birimlerin hepsiyle ilişkili olup, çalışmada odaklandığımız Maltepe Köyü çevresinde Kuvaterner birimleri içerisinde gözlenebilmektedir. Çay Segmenti üzerinde meydana gelen ve yüzey kırığı oluşturan son deprem, 3 Şubat 2002 tarihli Mw:6,5 büyüklüğündeki depremdir. Çay Segmenti'nin Holosen devrindeki aktivitesi ve faylanma kinematiği hakkında bilgiler elde edilmesi amacıyla paleosismolojik hendek çalışması gerçekleştirilmiştir. Açılan hendek duvarında Holosen devrinde meydana gelen üç deprem belirlenmiş ve tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sultandağı Fault located in the north of Isparta Angle delimits NNE of Sultandağı Mountain. According to Emre et al. (2016), Sultandağı fault is 155 km long and trending with N30–60W/60NE, dip-slip normal fault. In this study, it is aimed to reveal the paleoseismological features of the Çay Segment, which is one of the six segments of the Sultandağı fault. The Çay Segment is 12 km long and striking with, trending N80E/64NW. There are many units from Paleozoic to present in the study area, affected by Sultandağı Fault. It is focused on Quaternary units cut by this fault in the area around Maltepe Village. The last earthquake resulted in surface rupture of the Çay Segment (Mw: 6,5) occurred on 3 February 2002. It is aimed to find the paleoseismicity, kinematics of faulting of the Çay segment. In this study, the results of the paleoseismic trench study carried out on the Çay segment is explained. It is determined that three paleo events occurred in Holocene.