Güney Kore'nin modernleşme sürecinin zemini olarak senkretizm
Syncretism as the ground for The South Korean modernization process
  1. Tez No: 556220
  2. Yazar: YASİN GURUR SEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Güney Kore'nin genç bir ulus devlet olarak 20. yüzyılın ikinci yarısında kat ettiği yol Anglosakson literatürde“Han Mucizesi”olarak adlandırılmış, Batı-dışı toplumlara“gelenekçi modernleşme”modeli olarak sunulmuştur. Önce ithal ikâmeci üretimle, ardından da ihracat odaklı ağır sanayi hamlesiyle kalkınma konusunda çok kısa sürede bir mucize yarattığı düşünülen Güney Kore'nin bu başarısı indirgemeci bir tavırla Amerikan yardımlarına bağlanır ve kat ettiği yolun Güneydoğu Asya'daki diğer modernleşme hikâyelerine benzediği düşünülür. Güney Kore'nin yakaladığı demokratik olgunluk da, kalkınma hamlesinin ülkenin refah seviyesini getirdiği noktanın doğal sonucu olarak görülür. Ne var ki, Güney Kore'nin modernleşme hikâyesini Güneydoğu Asya'daki komşularının deneyimlerinden ayıran önemli bir yönü vardır: Hristiyanlaşma, özellikle de Protestanlaşma. Protestanlık, diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde yakalayamadığı başarıyı, yarımadaya daha önce giren Katoliklerin başarısızlığından ders alarak ve başarısıyla kendisine model teşkil eden bir senkretik din sayesinde, Doğu Öğretisi ya da Semâvî Yol dini sayesinde, Güney Kore'de yakalar. Sözkonusu senkretik modelin, Güney Kore'nin kalkınma ve demokratikleşme süreçlerine de önemli etkisi olmuştur. İşbu mütevazı tez çalışması, tarihsel sosyolojinin imkânlarından yararlanarak, Güney Kore'nin modernleşme deneyimini özel kılan bu örüntüyü ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The road South Korea as a young nation-state took, the distance she covered on the way to modernization during the second half of the 20th century, is referred as“the miracle on the Han”in the Anglo-Saxon literature and presented as a model of“traditionalist modernization”to the non-Western societies. The success South Korea attained, especially in terms of development, is often accepted as the direct result of the US aid programs and regarded as similar to the other Southeast Asia countries' experiences. And the level of democratic maturity that South Korea achieved is seen as a natural consequence of the wealth created during the process of industrial development. However, this reductionist attitude may seem valid, there is something that makes South Korea's story of modernization unique: Christianization―in particular, Protestantization. Protestantism attained a success in Korea that it could not achieve in other Southeast Asia countries by deriving lessons from the mistakes of Catholicism that entered earlier to the peninsula and by taking a syncretic religion (namely,“Eastern Learning”or the“Heavenly Way”) with huge success of massification in Korea as a model. The syncretic model in question had an important impact on South Korea's development and democratization as well. The goal of this humble study has been to detect this pattern that makes South Korean experience of modernization unique by benefiting from the opportunities that historical sociology bids.