Bölgesel kalkınmada yerel yönetimler ve kooperatifçilik politikalarının rolü: Tire süt Kooperatifi örneği
The role of local governments and cooperative policies in regional development: The case of Tire Dairy Cooperative
  1. Tez No: 556221
  2. Yazar: DENİZ HACISÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren giderek ön plana çıkan bölgesel kalkınma, yerel aktörlerin işbirliği içinde yerel kaynaklardan etkin şekilde faydalanarak bölgenin kapasitesini ve rekabet gücünü artırma çabalarını ifade etmektedir. Günümüzde yerinden yönetim anlayışı doğrultusunda toplum odaklı, şeffaf ve demokratik nitelikli yerel yönetimler ile toplumsal sorumluluk, katılımcılık, özerklik ve demokratik yönetim gibi ilkelere sahip kooperatifler birlikte uyumlu bir şekilde çalışabilme potansiyeline sahip iki önemli kurumsal yapıyı temsil etmektedir. Yerel yönetimler ve kooperatifler arası işbirliği ve yerel yönetimlerin kooperatifçiliği desteklemeye yönelik politikalar uygulaması, sürdürülebilir bölgesel kalkınmanın sağlanması açısından büyük önem ve gereklilik arz etmektedir ve yüksek başarı potansiyeline sahiptir. Buradan hareketle bu çalışmada, bölgesel kalkınmanın kavramsal çerçevesi irdelenerek bölgesel kalkınma yaklaşımının oluşum ve gelişim süreci açıklanmıştır. Ardından yerel yönetimlerin ve kooperatiflerin tarihsel gelişimleri boyunca uğradıkları yapısal ve işlevsel değişimler belirtilerek bölgesel kalkınma açısından önemlerine işaret edilmiştir. Türkiye'de yerel yönetimlerin, bölgesel kalkınma yaklaşımlarının ve kooperatifçiliğin oluşum ve gelişim süreçleri izah edildikten sonra Tire Süt Kooperatifi örneği üzerinden İzmir'de yaratılan bölgesel kalkınma modeli incelenerek yerel yönetimlerin ve kooperatifçilik politikalarının bölgesel kalkınmayı sağlamadaki başarısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional development, which has gradually risen to prominence since late 20th century, refers to the efforts of local actors to increase the capacity and competitiveness of the region by making effective use of local resources in cooperation. Nowadays, community-oriented, transparent and democratic local governments in accordance with the decentralisation approach, and cooperatives with principles such as concern for community, participation, autonomy and democratic control represent two important organizational structures with the potential to work harmoniously. Collaboration between local governments and cooperatives and the implementation of policies by local governments to support cooperatives is of great importance and necessity in terms of ensuring sustainable regional development with a high success potential. Thus, in this study, the conceptual framework of regional development is examined, and the formation and advancement process of regional development approach is explained. Then, the importance of local governments and cooperatives in terms of regional development is pointed out by indicating structural and functional changes they have undergone during their historical development. The success of local governments and cooperative policies in achieving regional development is analyzed by examining the regional development model created in Izmir through the case of Tire Dairy Cooperative after explaining the formation and advancement processes of local governments, regional development approaches and cooperatives in Turkey.