Bruksizmli bireylerde bruksizm ve havayolu açıklığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between bruxism and airway patency in individuals with bruxism
  1. Tez No: 556229
  2. Yazar: TUFAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÇINA AKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bruksizm, istemsiz meydana gelen, fonksiyonel olmayan, ağız içi sert ve yumuşak dokularda çeşitli patolojilere yol açabilen, gün boyunca (diurnal bruksizm) veya uyku sırasında (nokturnal bruksizm) ritmik olarak görülebilen diş sıkma ya da gıcırdatma şeklindeki çiğneme rahatsızlığıdır. Bu çalışmanın amacı bruksizmli bireylerde, bruksizm ve havayolu açıklığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmamıza 25 bruksizm hastası ve 25 sağlıklı 50 birey dahil edildi. Bruksizmli bireylerde ve sağlıklı kontrol grubundaki bireylerde havayolu açıklığı değerlendirmesi, uygun bir standardizasyonun sağlanması amacıyla LEMON yöntemi ile yapıldı ve videolu laringoskop ile desteklendi. Havayolu açıklığının değerlendirilmesinde 10 adet parametre kullanıldı. Her bir kriter, 0 veya 1 olarak puanlanmaktadır. 0 değeri, belirtilen parametrenin havayolunun açıklığına işaret ettiğini; 1 ise aynı parametrenin havayolunun kapalı olmasına işaret ettiğini belirtir. Havayolu açıklığının bruksizmli bireylerde dağılımına bakılmış ve kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Veriler SPSS 17 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Parametrik korelasyon için, Pearson Ki Kare testi ya da Fisher'in Kesin testi kullanıldı. Non parametrik korelasyon analizi için Spearmans Rho testi kullanıldı. Çalışmada“ * ”p
Özet (Çeviri)
Bruxism is a non-involuntary and non functional habbit including teeth grinding or clenching, that can be lead of the hard and soft tissue pathologies of the mouth. Researches found some differences in respiratory patterns of patients with bruxism The aim of this study was to evaluate the relationship between bruxism and airway patency in individuals with bruxism. Twenty-five patients with bruxism and 25 healthy subjects were included in the study. The evaluation of airway patency was performed with LEMON method in individuals with bruxism and healthy control group and supported with video laryngoscope. Ten parameters were used to evaluate airway patency. Each criteria is scored as 0 or 1. A value of 0 indicates that the specified parameter indicates the airway clearance; 1 indicates that the same parameter airway closure. The distribution of airway patency in individuals with bruxism was compared with the control group. Data were analyzed using SPSS version 17 statistical program. For parametric correlation, Pearson's chi-square test or Fisher's exact test was used. Spearmans Rho test was used for non-parametric correlation analysis.