Egzersiz yapan yetişkinlerin egzersize olan bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Researching the addiction level of adults who exercise to the exercise
  1. Tez No: 556228
  2. Yazar: ÖZKAY AKGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli bir egzersiz programı uygulayan bireylerin egzersiz süre ve yoğunluğu baz alınarak spor yapma bağımlılık oranlarını belirlemek, bu bireylerdeki bağımlılığın psikodinamiklerine ışık tutmak ve altta yatan psikojenik faktörleri belirlemektir. Ayrıca doğru ve kaliteli yapılan egzersizlerin kazanımları ile bağımlılık düzeyinde yapılmış egzersizlerin zararlarını belirlemek ve farkındalık yaratmaktır. Egzersiz bağımlılığı olan bireylerin belirlenmesi ve bu bireylere yardımcı olunması gerekmektedir. Bu çalışmada,“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21”kullanılmıştır. Araştırma İzmir ilindeki değişik spor merkezlerinde spor yapan bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırma İzmir ili; Narlıdere, Balçova, Konak, Buca, Karabağlar ve Karşıyaka ilçelerinde bulunan spor merkezleri, spor salonları ve yüzme havuzlarında egzersiz yapan kadın, erkek 18 yaş üstü 162 denekle yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeyleri ile cinsiyetleri, fiziksel görünüm memnuniyetleri, egzersiz yapma yılı, haftalık egzersiz süresi, sigara ve alkol kullanıp kullanmamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Buna karşın katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeyleri ile yaşları, eğitim düzeyleri, meslekleri, sosyoekonomik düzeyleri, kronik rahatsızlıkları, yapılan egzersiz türleri, egzersize başlama sebebi, arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Egzersiz bağımlılığı konusu oldukça yeni bir kavramdır ve birçok kişi farkında olmadan bu bağımlılık türüne maruz kalmaktadır. Bilindiği gibi doğru bir şekilde ve sürede yapılan egzersiz sağlık açısından oldukça önemlidir. Ancak aşırı yapılan her şey gibi egzersizde gereğinden fazla yapıldığında hem ruhsal hem de fiziksel açıdan bireylere zarar verebilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde bireyler kendi kapasiteleri doğrultusunda en uygun egzersiz şeklini en uygun sürede yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the rate of addiction to sports based on the duration and intensity of exercise for individuals applying a regular exercise program, to shed light on the psychodynamics of addiction in these individuals and to identify the underlying psychogenic factors. In addition, the correct and high quality of the exercises and addictions made by the level of the determination of the harm of the exercise is to create awareness. Individuals with exercise dependence should be identified and assisted. In this study,“Exercise Dependence Scale-21”was used. The study was carried out on individuals who were engaged in sports in different sports centers in Izmir. Research in İzmir; Narlıdere, Balçova, Konak, Buca, Karabağlar and Karsiyaka districts of sports centers, sports halls and swimming pool, women, men over 18 years of age were made with 162 subjects. According to the research findings, it was determined that there was a significant difference between the participants' exercise dependence levels and gender, physical appearance satisfaction, exercise year, weekly exercise duration, smoking and alcohol use. On the other hand, it was determined that there was no significant difference between the participants' exercise dependency levels and their ages, education levels, occupations, socio-economic levels, chronic conditions, exercise types, and reason for starting exercise. The subject of exercise addiction is a fairly new concept and many people are unaware of this type of addiction. As is well known, exercise in the right and time is very important in terms of health. However, it can harm individuals both mentally and physically when it is done too much in exercise as everything else is done overload. When evaluated in this respect, individuals should make the most appropriate exercise according to their capacities in the most appropriate time.