Bruksizmli bireylerde, bruksizmin uyku kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bruxism's effects on sleep quality of individuals having bruxism
- Tez No: 454129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ KOÇER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bruksizm; istem dışı, fonksiyonel olmayan, ağız içi sert ve yumuşak dokularda patolojilere yol açan, diş gıcırdatma veya sıkma biçimindeki alışkanlıklardır. Bruksizmin oluşumunun ve patogenezinin multifaktöriyel olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı objektif ve subjektif yöntemleri kullanarak bruksizmli bireylerde, hastaların uyku kalitesini ve bruksizmin uyku kalitesine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışmaya, her cinsiyette sağlıklı ve bruksizmli şeklinde alt gruplar oluşturarak, 20 kadın ve 20 erkek birey dâhil edildi. Tüm katılımcılara Pittsburgh uyku kalitesi indeksi ve aktigrafi uygulaması yapıldı. Aktigrafi cihazı 2 gece boyunca non-dominant el bileğine takılmıştır. İstatistik analizde student t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Pittsburgh uyku kalitesi indeksine göre bruksizmli bireyler sağlıklı olanlara oranla daha kötü uyku kalitesine sahip olduklarını belirtmektedir. Kadınlarda aktigrafi uygulamasında uyku latansı, yatakta geçirilen toplam süre, toplam uyku süresi, uyku başlangıcından sonra uyanma, uyanma sayısı, ortalama uyanık kalma süresi, fragmantasyon indeksi, uyku fragmantasyon indeksi ve vücut- kitle indeksi parametreleri açısından bruksizmli ve sağlıklı bireyler arasında karşılaştırma yapıldığında istatistik olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Hareket indeksinin bruksizmli kadınlarda, sağlıklı kadınlara göre daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistik olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Erkeklerde aktigrafi uygulamasında tüm uyku parametreleri açısından bruksizmli ve sağlıklı bireyler arasında karşılaştırma yapıldığında istatistik olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Bu çalışmanın sonuçları bruksizmli ve sağlıklı bireyler arasında uyku kalitesi açısından fark olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bruxism is an involuntary movement and non-functional habbit, which causes soft and hard tissue pathologies intraorally and is characterized with teeth grinding and clenching. It is considered that the growth and the pathogenesis of bruxism is affected by multifactorial parameters. The aim of this study to evaluate the sleep quality and bruxism's effects on the sleep quality of the patients who have bruxism through objective and subjective methods. In this study, two subgroups in the form of healthy individuals and those having bruxism were created for each sex, among 20 women and 20 men. Pittsburgh sleep quality index and actigraphy were applied to all participants. Actigraphy device is affixed to the non-dominant wrist for 2 nights. Student t-test and Mann-Whitney U test were used for statistical analysis. According to the Pittsburgh sleep quality index, the individuals having bruxism state that they have worse sleep quality compared to the healthy ones. During the actigraphy application for females, it was identified that there is no significant difference in parametres such as sleep latency, total time in bed, total sleep time, wake after sleep onset, number of awakenings, average awakening, fragmentation index, sleep fragmentation index, body mass index when comparing the healthy individuals and those having bruxism. It was identified that movement index is higher for females having bruxism compared to the healthy ones, and such difference is statistically significant. During the application of actigraphy for males, it was concluded that there is no statistically significant difference relating to any sleep parameter when comparing the healthy individuals and those having bruxism. The results of this study show that there is no difference in terms of the sleep quality of the healthy individuals and those having bruxism.