Çocuk evlerinde çalışan bakım elemanlarında psikolojik sermaye algısı, iş doyumu ve maneviyat arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between pyschological capital erception, job satisfaction and srirituality of the caregivers working in child homes
- Tez No: 556246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, İşletme, Psychology, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
“Korunma ihtiyacı olan çocuk”kavramı tarih boyunca varlığını devam ettiren önemli konulardan biri olmuştur. Her çocuk aslında emanet bilinciyle dünyada varlığı olandır. Bazen çocuk, farklı sebeplerle varoluşunu ailesinin yanında devam ettiremez. Bu sebepler ortaya çıktığı zaman, devlet tarafından farklı yollarla, çocuğun bakımı üstlenilerek koruma altına alınır. Bakım hizmetleri alanında görev yapılan pek çok alan vardır. Korunma ihtiyacı olan çocukların bakımı da bu alanın içindedir. Bu kapsamda ilgili literatür incelendiğinde, çocuk evi modelinde çalışan bakım elemanlarına yönelik yapılan çalışmaların oldukça sınırlı kalmakta olduğu görülmüştür. Çalışmanın amacı, bakım elemanlarının psikolojik sermaye algıları, iş doyumları ve maneviyatları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada Nicel araştırma yöntemlerinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı İstanbul İli Çocuk Evleri'nde görev yapan, toplam 120 bakım elemanı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında ''Demografik Form'', 'Psikolojik Sermaye Ölçeği“, ”İş Doyumu Ölçeği“, ”Maneviyat Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Psikolojik Sermaye Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeğinin birbirleri ile yakından ilişkili olduğu, iş doyumu yüksek olan kişilerin maneviyatlarının da yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
'The Child Who Needs Protection' concept has been one of the important subject throughout history. Every child exists in the world with the awareness of trust. Sometimes, for some reasons, the children cannot continue their existance with their family. With these reasons have come to the light, the child has been taken into protection by means of government. There are many jobs fields in the care service field. Korunma ihtiyacı olan çocukların bakımı da bu alanın içindedir. When the related literature is investigated, the researches on the caregivers who work in child home modal is very limited. The purpose of the study is to investigate the relationship between psychological capital perception, job satisfaction and motivation of the caregivers. Correlation technique has been used in this study, which is one of the quantitative research modals. The working group of the study consists of 120 caregivers, who works in the child homes in Istanbul that are affiliated with Ministry of Family, Labor and Social Services. In the collection of data, the following resources have been used,“Demographic Form”;“Minnesota Job Satisfaction Scale”,“Psychological Capital Scale”,“Spirituality Scale”According to the results of the research, It's been seen that Psychological Capital Scale and Job Satisfaction Scale are associated with each other, and that those who have higher job satisfaction also have higher morale.