Aort kapak replasmanı ile eşzamanlı suprakoroner asandan aorta replasmanı yapılan hastaların orta dönemde sinus valsalva çaplarının değerlendirilmesi
The evaluation of sinus valsalva diameters in the middle period of patients with ascending aortic replacement and aortic valve replacement
- Tez No: 556249
- Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR METE ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Asandan aort anevrizmalarının %75'i asemptomatiktir. Anevrizmaya bağlı en önemli ölüm sebebi rüptürdür. Asandan aorta anevrizması ile beraber aort kapak patolojisi olan hastalarda cerrahi alternatiflar arasında aort kapak replasmanı ile eşzamanlı suprakoroner asandan aorta replasmanı (AVR+RAA) ve kompozit kapaklı greft implantasyonu sayılabilir. Çalışmamızın amacı aort kapak replasmanı ile eşzamanlı suprakoroner asandan aorta replasmanı (AVR+RAA) ameliyatı olan hastalarda orta-uzun dönemde sinüs valsalva çapındaki artışı araştırmaktadır. Hastanemizde Ocak 1998 ve Aralık 2008 tarihleri arasında Asandan aorta anevrizması ile beraber aort kapak patolojisi nedeniyle aort kapak replasmanı ile eşzamanlı suprakoroner asandan aorta replasmanı (AVR+RAA) ameliyatı uygulanan hastalar dahil edildi. Bu kriterlere uyan hastalar aort kapak patolojisine göre üç gruba ayrıldı. Grup I'e aort kapak biküspid yapıya sahip olan hastalar, grup II'ye aort kapak kalsifik dejenerasyonu olup aort darlığı hakim olan hasta grubu ve grub III'e aort kapak yetmezliği olan hastaları alındı. Grup I; yaş ortalaması 44,29±15,20 olan 12 erkek ve 5 kadın toplam 17 hastadan, grup II; yaş ortalaması 58,23±13,28 olan 20 erkek ve 10 kadın toplam 30 hastadan ve grup III; yaş ortalaması 52,17±16,09 olan 14 erkek ve 10 kadın toplam 24 hastadan oluşmaktaydı. Ortalama takip süresi grup I için 46,59±12,64 ay, grup II için 69,20±38,42 ay ve grup III için 58,50±23,29 aydır. Birinci grupta preop ve postop (orta-uzun dönem takiplerinde) sinus valsalva çaplardaki artış anlamlı iken (p0.05). Grup I'de preoperatif döneme göre postoperatif dönemde görülen artış düzeyi, Grup II (p0.05). Çalışmamızın sonucunda, biküspid aort kapağı ve asandan aorta anevrizması tanısıyla aort kapak replasmanı ile eş zamanlı suprakoroner asandan aorta replasmanı (AVR+RAA) yapılan hastaların orta dönem takiplerinde sinus valsalva çapının anlamlı arttığının ortaya çıkması; bu genç hasta grubunda uzun dönem takiplerinde sinus valsalva çapının daha da artıp, cerrahi sınırlara ulaşacağını düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
75% of ascending aorta aneurysms are asymptomatic. The most important cause of mortality related to aneurysm is rupture. The surgical strategies of ascending aortic aneurysm and accompanying aortic valve pathologies include supracoronary ascending aorta replacement together with aortic valve replacement (AVR + RAA) and composite aortic valve graft replacement. The aim of our study was to investigate the change in the dimension of sinus valsalva in medium-long term in patients who underwent AVR+RAA. All the patients who underwent AVR+RAA between January 1998 and December 2008 were included in the study. The patients were divided into three groups according to the aortic valve pathologies. Group I included patients with bicuspid valves, group II was made up of patients with degenerative valves and stenosis and patients with aortic valve regurgitation constituted group III. Group I: Mean age 44,29±15,20 years,12 males and 5 females ; Group II: Mean age 58,23±13,28 years, 20 males and 10 females; Group III Mean age 52,17±16,09 years, 14 males and 10 females. Mean follow-up periods were 46,59±12,64 months, 69,20±38,42 months and 58,50±23,29 months for Group I, II and III respectively. The increase in the diameter of sinus valsalva was significant in Group I (p0.05). The increase in the postoperative period compared to the preoperative period in groupI was significantly higher when compared to Group II (p 0.05). According to our study, the significant increase in sinus valsalva diameter in the medium term in patients who underwent AAR+AVR for bicuspid aortic valve and ascending aorta aneurysm indicated that these patients may need closer follow-up and surgery may be inevitable eventually.