Mitral kapak cerrahisi ile eş zamanlı triküspit kapağa müdahale edilen ve edilmeyen olguların preoperatif ve postoperatif triküspit kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative tricuspid valve functions in cases with and without simultaneous tricuspid valve intervention with mitral valve surgery
- Tez No: 707415
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ERBASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Triküspit kapak hastalığı, yetersizlik, darlık veya her ikisinin kombinasyonu olarak alt sınıflandırılabilir; en yaygın olarak romatizmal ateşin sonucudur. Fonksiyonel triküspit yetmezliği, mitral ve aort kapak hastalıklarına ikincil olarak gelişen bir durumdur. Bu çalışmamızda amaç, preoperatif orta-ileri TY'si bulunan ve intraoperatif triküspit kapak değerlendirmesine göre mitral kapak cerrahisi ile eş zamanlı triküspit kapağa cerrahi müdahale uygulanan ve uygulanmayan hastaların, postoperatif triküspit kapak fonksiyonlarındaki değişikliğin araştırılmasıdır. Böylelikle preoperatif değerlendirme ile intraoperatif değerlendirmeye göre verilen kararın karşılaştırılması yapılarak en iyi kararın belirlenmesi; bununla birlikte hastaların sağkalımının artırılması ve tekrar cerrahi ihtiyacının azaltması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 07.05.2014-25.10.2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde mitral kapak replasmanı uygulanmış tüm hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya; izole mitral darlık, izole mitral yetersizlik ve kombine mitral darlık ve yetersizlik tanıları nedeniyle mitral kapak replasmanı yapılan ve en az orta dereceli ek triküspit kapak yetersizliği bulunan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar, mitral kapak replasmanı ile eş zamanlı trikuspit kapağa müdahale edilmeyenler (MVR), mitral kapak replasmanı ile eş zamanlı de Vega onarım yapılanlar (MVR+TDVA) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya toplam 89 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif demografik verileri, fonksiyonel statüsü, kardiyak ritmi, ekokardiyografik verileri, operasyonel verileri değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmada çoğunlukta kadın (%68,5) hasta mevcuttu ve yaş ortalaması 59,18±12,16 yıl idi. Hastaların 46 (%51,6)'sına mitral kapak replasmanına ek olarak triküspit kapak de Vega anuloplasti uygulandı. MVR+TDVA grubunda medyan kilo ve BMI değerlerinin MVR grubuna göre anlamlı daha yüksek olduğu izlendi (p=0,002 ve p=0,005). MVR grubunda KAH oranı (%20,9) MVR+TDVA grubuna göre (%2,2) anlamlı daha yüksek bulundu (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Objective: Tricuspid valve disease can be subclassified as regurgitation, stenosis, or a combination of both; it is most commonly the result of rheumatic fever. Functional tricuspid regurgitation is a condition that develops secondary to mitral and aortic valve diseases. The aim of this study is to investigate the changes in postoperative tricuspid valve functions in patients with preoperative moderate to advanced TR, who underwent mitral valve surgery and simultaneous tricuspid valve surgical intervention according to intraoperative tricuspid valve evaluation, and who did not. Thus, by comparing the decision made according to the preoperative evaluation and the intraoperative evaluation, to determine the best decision; however, it is aimed to increase the survival of the patients and to reduce the need for repeat surgery. Materials and Methods: The data of all patients who underwent mitral valve replacement at Akdeniz University Medical Faculty Hospital between 07.05.2014 and 25.10.2021 were analyzed retrospectively. To work; Patients with at least moderate additional tricuspid valve regurgitation who underwent mitral valve replacement due to isolated mitral stenosis, isolated mitral regurgitation and combined mitral stenosis and regurgitation were included. The patients included in the study were divided into two groups as those who did not intervene in the tricuspid valve concurrently with mitral valve replacement (MVR) and those who underwent simultaneous de Vega repair with mitral valve replacement (MVR+TDVA). A total of 89 patients were included in the study. Preoperative demographic data, functional status, cardiac rhythm, echocardiographic data and operational data of the patients were evaluated. Results: There were mostly female (68.5%) patients in the study and the mean age was 59.18±12.16 years. In addition to mitral valve replacement, Vega annuloplasty of the tricuspid valve was performed in 46 (51.6%) of the patients. Median weight and BMI values were significantly higher in the MVR+TDVA group than in the MVR group (p=0.002 and p=0.005). The rate of CAD in the MVR group (20.9%) was found to be significantly higher than in the MVR+TDVA group (2.2%) (p=0.006).