Ankara ilinde yaşayan 45 yaş ve üzeri kişilerin yaşlılık beklenti ve algılarının sosyo-demografik özellikler itibariyle incelenmesi
The examination of the old age expectations and the percepti̇ons of people aged 45 andolder in terms of sociodemographiccharacteristics
- Tez No: 556254
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Health Care Management, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma 45 yaş üstü bireylerin yaşlılığa ilişkin algı ve beklentilerini betimlemeyi amaçlayan nicel bir araştırmadır. Çalışma, yaşlılık dönemine ilişkin farklılaşmaların sosyo-demografik unsurlar çerçevesinde değişimini inceleme amacıyla yapılmıştır. Ankara'da gerçekleştirilen çalışmada Ankara'nın nüfus yaş yapısına uygun olarak geliştirilen örneklem ile tesadüfi olarak seçilen 408 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Avrupa Yaşlanma Tutumu Anketi (AYTA-TR) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Formu (WHOQOL-OLD) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi ile değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda yaşlılığa ilişkin algı ve beklentiler üzerinde demografik değişkenlerin belirleyici olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a quantitative study aiming to describe the expectations and the perceivings of people aged 45 and older regarding old age. It attempts to examine the change of differentiations regarding old age period within the frame of sociodemographic factors. During the exercises carried out in Ankara, 408 people, which is chosen coincidentally with the paradigm in accordance with the population age structure of Ankara, are reached. In the research, the following is used: Demographic Information Form, Europe Attitudes of Aging Questionnaire (EAAQ) and World Health Organization Quality of Life Form (WHOQOL-OLD). The data analysis is carried out via SPSS packaged software. The study attempts to identify correlation between the variants and tests of Mann Whitney U and Kruskal Wallis. In conclusion, it is determined that the demographic variants are determinant over the perceiving and the expectations over old age.