Ankara-Etimesgut ilçesi Eryaman 3 nolu Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 20 yaş üzeri kadınların kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve davranışlarının saptanması
Determine the knowledge and behaviors of the women above-Etimesgut district, Eryaman 3rd district clinic, about the early diagnosis of breast cancer
  1. Tez No: 165329
  2. Yazar: HANİFE AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
116 8.ÖZET Araştırma, Ankara - Etimesgut ilçe Eryaman 3 nolu Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 20 yaş üzeri kadınların meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Eryaman 3 nolu Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 20 yaş üzeri kadınlardan basit tesadüfi örnekleme yöntemle seçilen 481 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırma kapsamına alınan kişilerin tanıtıcı bilgileri, meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve davranış sorularını içeren anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ki- kare ve yüzdelik sayılar yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaşlan minimum 20 maksimum 85 olup, ortalaması 4 1.37dir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılanların meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgileri orta düzey görülmektedir. Bilgi sorularına cevap verenlerin bilgi puanı ortalaması 27.75 ve standart sapması 12.84dür. Araştırmaya katılanların, yaş durumu, eğitim durumu, sağlık güvencesi durumları, medeni durumları ve meme hastalığı geçirme durumları ile bilgi puanlan arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.117 Araştırmaya katılanların % 63.3' ü kendi kendine meme muayenesi yapmayı bildiklerini ve bilenlerin % 87.5 'nin kendi kendine meme muayenesi yaptıkları saptanmıştır. Kadınların % 55.8' i hatırladığı zaman, %34.2'nin menstruasyondan sonraki ilk bir hafta içinde ve %55.4'ninsıklık olarak ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yaptığı saptanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların % 30.8' i klinik meme muayenesi yaptırdığı. % 23.1' nin mamografi çektirdiği belirlenmiştir. Daha önce meme kanserinin erken tanısı konusunda bilgi alan ve bu bilgiyi sağlık kuruluşlarından alanların daha fazla Kendi kendine meme muayenesi yaptığı, klinik meme muayenesi yaptırdığı ve mamografi çektirdiği saptanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların % 95.2' nün meme kanserinin erken tanısı konusunda bilgi gereksinimi olduğu belirlenmiş ve bu bilgiyi % 32.3 ile en çok özel hekimden ve ikinci sırada % 31.0 oranla hastanelerden, %18.6 oranla radyo - televizyondan ve % 18.1 oranla bölgelerindeki sağlık ocaklarından almak istedikleri saptanmıştır. Sonuçta araştırmaya katılan kadınların meme kanserinin erken tanısı konusunda bilgileri orta düzey, klinik meme muayenesi ve mamografi yaptırma oranları gerekenden azdır. Meme kanserinden ölüm oranlarını azaltmak ve yaşam süresini uzatmak için meme kanserinin erken tanısı konusunda kadınlarımızın bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
118 9. SUMMARY The research was done in order to determine the knowledge and behaviours of the women above 20 years who live in the region ot Ankara - Etimesgut District, Eryaman 3rd District Clinic, about the early diagnosis of breast cancer. The research is planned as descriptive. 481 people, chosen with the simple random sampling method among the vvomen above 20 years who live in the region of Ankara - Etimesgut District, Eryaman 3rd District Clinic constitute the sampling of the research. in the collection of the data, a survey sheet including the identifying information about the people, questions about the knovvledge and behaviour regarding the early diagnosis of breast cancer was used. in the evaluation process of the data obtained, chi square and percentage numbers methods were used. Average age of the vvomen participated in the research is 41.37 with a minimum of 20 and a maximum of 85. According to the findings obtained from the research, the knowledge of the participants regarding the early diagnosis of breast cancer seems to be in intermediate level. Average knovviedge point of the ones who answered the knovvledge questions is 27.75 and standard deviation is 12.84. A significant relation is found betvveen the ages, education, health security, pursuance of the health-related developments of the participants and their knovvledge points.119 it was determined that 63.3% of the research participants know how to examine their breasts themselves, and 87.5% of the ones who know, apply this examination. 55.8% of the women apply breast examination to themselves only vvhen they remember to, 34.2%, in the first week after the menstruation, and 55.4%, generally önce a month. it was determined that 30.8% of the vvomen who participated in the research have had clinic breast examination, and 23.1% of them have had mammography. it was found that the ones who had obtained information regarding the early diagnosis of breast cancer, and the ones who obtained this information from the health institutions have applied breast examination to them selves, had clinic breast examination and had mammography. it was determined that 95.2% of the vvomen participated in the research are in need of knovvledge regarding the early diagnosis of breast cancer and it was found that they want to obtain this knovvledge mostly from private doctors with 32.3%, secondly from hospitals with 31.0%, from radio - television with 18.6% and from their district clinics with a rate of 18.1%. in conclusion, the knovvledge of the vvomen who participated in the research is intermediate level, and their rates of clinic breast examination and mammography is less than needed. Our vvomen must be made conscious in order to decrease the rates of death from breast cancer and extend the life time.