A stylistic analysis of repetitions in Samuel Beckett's selected works: Endgame, come and go, the unnamable
Samuel Beckett'in Endgame, Come and Go ve The Unnamable adlı eserindeki kelime tekrarlarının biçembilim analizi
- Tez No: 556266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bir biçem öğesi olan söz tekrarları, aynı sözcük ya da söz öbeğinin metinde tekrarlanarak kullanılmasıdır ve Samuel Beckett bunun gibi dil araçlarını içeren kendine özgü üslûbuyla tanınır. Ne var ki, Beckett, söz tekrarlarını bir süsleme aracı ya da derin duygu ve düşüncelerin dışa vurumu amacıyla değil, yaşamın anlamsız monotonluğunu ve boşluğunu göstermek için kullanmıştır. Bu çalışma, Beckett'in sık kullandığı bir üslûp öğesi olan söz tekrarlarını Endgame (1957), Come and Go (1965) ve The Unnamable (1953) adlı eserlerinde biçemsel açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Beckett'in ilgili metinlerindeki söz tekrarları ile yine onun eserlerinin başat temalarından olan 'ıstırap ve yalnızlık' ile 'kimlik arayışı ve varoluş' arasındaki ilintiyi absürdizm bağlamında irdelemektedir. Çalışmada nitel ve nicel olmak üzere karma araştırma yöntemi kullanılmış ve içerik analizleri ile söz tekrarlarına ait frekans tablolarını içeren derlem analizleri birleştirilmiştir. Çalışma, Beckett'in metinlerindeki bu biçem öğelerinin yaşamın anlamsızlığı ve bu anlamsızlığın doğurduğu ıstırap ve boşluğu temsil ettiğini savlamaktadır. Eserlerde karakterlerin her hangi bir anlam inşa edilemese de mükerrer ifadeler ve söz tekrarları aracılığıyla dil ile bağlarını korumaya çalıştıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Repetition as a stylistic device consists of recurrent use of the same words or phrases in a text, and Samuel Beckett is known with his unique style marked with various linguistic devices such as repetition. Beckett, however, employs repetition not as a means of decoration or as a strategy for more spirited manifestation of strong emotion or ideas, rather he adopts the device to represent the tediousness and futility of life. This study aims to analyze 'repetition' in Beckett's Endgame (1957), Come and Go (1965) and The Unnamable (1953) from a stylistic perspective. The study, considering absurdism, explores how repetition indicates 'suffering and loneliness' and 'search for identity and existence', which are the major motives that appear in Beckett's texts. A mixed method approach has been used integrating quantitative and qualitative analyses, thereby incorporating content and corpus analyses with keyword tables of the frequency of repetitions. It is argued that these stylistic features in Beckett's texts represent how life is meaningless and how this meaninglessness arouses suffering and futility. The characters are depicted as trying to keep their connection with language mostly in the mode of recurrence and repetition even though they fail to produce meaning.