Stylistic analysis of Charles Dickens's Christmas Books
Charles Dickens'ın Christmas Books (Bir Noel Şarkısı) eserinin biçembilim analizi
- Tez No: 250239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN TUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yazarın dilsel alışkanlıkları ve seçimlerini oluşturan ?Biçem?, kapsamlı ve karmaşık bir yapıdır; daha genel bir kavram olan ?Biçembilim? ise biçem çalışmasıdır. Biçembilim, son yıllarda gelişmiş ve ayrı bir edebi çalışma dalı olmuştur. Biçem araştırmaları yazarın dilsel alışkanlıklarını gösteren dilsel verilerin analizini içermektedir. Her yazarın kendine özgü yazım biçemi vardır ve özgül biçem belirteçleri yazarların eserlerinde çeşitlik yaratır. Charles Dickens birçok önemli özellikler sayesinde eşsiz ve farklı bir yazım biçemine sahiptir. Yazım şekli onun biçemine yıllardır incelenen `Dickensian' sıfatını kazandırmıştır. Dickens'ın biçem özellikleri tekrarlamalar ve benzerlikler; anlatımdaki çeşitlilik ve zengin mecaz, sembol ve kişileştirmeler kullanımıdır. Charles Dickens'ın Christmas Books (Bir Noel Şarkısı) adlı eserindeki beş kısa hikâye, yazarın edebi biçem özelliklerini yansıtmaktadır. Biçemsel belirteçler ve dilsel bulgular, Dickens'ın okuyucunun ilgisini Viktorya zamanındaki Endüstri Dönemi'ne ait sosyal konulara çekmek amacı ile kullanılmıştır. Eserlerinde dilsel öğelerin işlevselliği olduğu sonucuna da varılmaktadır.Bu tezin amacı, Dickens'ın okuyucunun dikkatini sosyal problemlere çekmek için dilsel ve biçemsel öğeleri planlı olarak kullandığını göstermektir. Eserlerinde dilsel öğelerinişlevselliği olduğu sonucuna da varılmaktadır ve bu sayede yazarın dünya görüşü ve sanatsal edebi yazım biçeminin ilintisi genel `Dickensian' biçemini oluşturur.Bu çalışmanın temelinde dil öğelerinin edebi anlamda işlevselliğini göstermek ve Dickens'ın Christmas Books adlı eserindeki beş kısa hikâyeye yazarın biçem özelliklerinin yansıdığını kanıtlamak vardır. İzlenen yol, G.Leech ve M.Short'un belirlemiş olduğu dört biçem analizi başlığında objektif incelemeye dayanır. Bu dört başlık dilsel analiz, kelime çalışması, değişmeceli kullanımlar ve anlatımdan oluşmaktadır. Christmas Books adlı eserdeki hikâyeler bu dört ana başlık altında incelenmiş, ortak veriler toplanmış ve yazarın tercih ettiği biçem öğeleri edebi bakış açısı ile yorumlanmıştır. Hikâyelerdeki veriler belirli bir amaca hizmet etmektedir ve yazarın toplumsal mesaj verme amacını desteklemektedir. Bu çalışmada, Dickens'ın tekrarlanan kelime, olay ve kelime gruplarını okuyucunun dikkatini çekmek adına düzenlemiş olduğu; eserin Dickens'ın diğer eserlerindeki biçem özelliklerini yansıttığı ve anlatımdaki zenginlik ve ya sapmaların aslında bir bütün oluşturduğu sonucuna varılmıştır.Çalışmanın ilk bölümü biçem ve biçembilim kavramlarını detaylı olarak ele almaktadır. İkinci bölümde Dickens'ın edebi biçemi incelenmiştir. Takip eden beş bölüm eserdeki hikâyeleri biçembilim kapsamında ele almaktadır. Sonuç olarak Christmas Books adlı eserdeki beş kısa hikâyede, Dickens'ın okuyucularına toplumsal mesajlarını verirken benzersiz ve fark edilir edebi biçem özelliklerini planlı olarak kullandığını ve seçilen biçem öğelerinin yazarın toplumsal mesaj verme amacına katkıda bulunduğunu kabul etmek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
?Style?, an elusive and ambiguous term, is accepted as the linguistic habit of a writer and ?Stylistics?, as a general term, is the study of style within a text. The term, Stylistics, has developed and been accepted as a separate branch of literary studies in recent years. Stylistic analyses have focused on certain data gained from the language of a writer in a literary text. Since every writer has his own style, the study of stylistic markers in a specific text of that writer provides favorable data for a more objective stylistic analysis. Charles Dickens is one of the most important writers whose style is distinguishing due to many important traits. His artistic preferences provide his style a label: `Dickensian style?, which has been analyzed and studied for years. The common traits of Dickensian style are parallelism and repetitions; variations in narration; deviations; rich use of metaphors, symbols and personifications; and a blend of imagination with reality. Many of the mentioned traits can be observed in his famous work Christmas Books.The aim of this study is to supply the stylistic and linguistic variants of the stories in Christmas Books to conclude that Dickens preferred certain stylistic markers to awake his readers? attention for his social messages related to the issues of Industrial Age of Victorian period. It is also concluded that his linguistic codes have functions within the literary context of his works. Therefore, the combination of his world-view and his artistic literary style is evaluated in `Dickensian? style in general.In Chapter I, the definitions of style and stylistics are introduced and in Chapter II, Dickensian style and the characteristics of Dickensian style in Dickens?s works are presented in detail. In the following five chapters, stories are stylistically analyzed under the categories defined by G.Leech and M. Short. Finally, in the conclusion section, it is concluded that Dickens intentionally preferred to use certain stylistic markers and linguistic data to convey his messages to his readers in Christmas Books.