Usûlü'd-dîn'de Muhammed Said Ramazan El-Bûtî'nin Mülhitlere Reddiyesi
Muhammed Said Ramazan Al-Bûtî's Rejection to the Mülhits in Usûlü'd-dîn
- Tez No: 556265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULNASIR SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma genel olarak Muhammed Said Ramazan el-Butî'nin ilhada yönelik anlayışını ve mülhitleri ele almaktadır. İlhad, bütün İslam Dünyası için büyük bir felaket ve ur konumundadır. Kuşkusuz birçok Doğu ve Batı ülkesi, yenilgiye uğramış sosyalizm ile laikliğin şekillendirdiği ilhad ile boğuşmaktadır. Allah'ın varlığını inkâr eden çağdaş mülhitler birçok toplum üzerinde derin etkiler bırakmıştır. Hatta bazı dindarların ilhada sempati duymalarına yol açmışlardır. Böyle bir dönemde Ramazan el-Bûtî'nin akli ve nakli delillerle onların iddialarını çürütmeye çalışmış olması çok önemlidir. Bûtî'nin varoluşçuluk, masonluk, laiklik ve sosyalizm gibi ilhâdî akımları hangi yöntemlerle çürütmeye çalıştığı ele alınmıştır. Bûtî, mülhitleri reddederken nakli ilimlerle birlikte psikoloji, sosyoloji, fizik ve biyoloji gibi birçok akli ilimlerden de yararlanmıştır. Bu çalışma Said Ramazan el-Bûtî'nin çağdaş mülhitlere ve ilhad düşüncesine yaptığı reddiyeleri ortaya çıkarmayı ve insanları onların tehlikelerine karşı uyarmayı hedeflemektedir. Bunun amacı ise insanların söylem ve eylemlerinde onlara karşı dikkatli olmalarını sağlamaktır. Çünkü Müslümanların İslam'dan yüz çevirmeleri ve dağılmalarının esas nedeni, mülhitlerin aşırı ilhadî görüşleridir.
Özet (Çeviri)
This study mainly deals with the notion of ilhad/atheism and mulhîd/atheists according to Mohammad Saed Ramadan al-Bouti. Ilhad/atheism is a great disaster and problem for the whole Islamic world. Undoubtedly, many Eastern and Western countries are struggling with the defeat of socialism and secularism. The contemporary deniers, deny the existence of God, have deeply affected on many societies. In fact, some religious people were impressed by their atheist views. In such a period, it is very important that Ramadan al-Bouti tried to refute their claims with the evidence of reason and revelation. It is discussed that how al-Bouti refuted those movements such as existentialism, masonry, secularism and socialism. While rejecting the non-believers, al-Bouti benefited from many intellectual sciences such as psychology, sociology, physics and biology as well as religion sciences. This study aims to reveal the rejections of Ramadan al-Bouti to contemporary atheists and the idea of atheism and to warn people about of their thoughts. The purpose of this is to ensure that people warn against of their discourse and actions. The main reason why Muslims turn away from Islam and dissipate is extreme views of non-believers.