Endüstriyel tarım ve endüstriyel tarımsal uygulamaların çevreye etkileri
Industrial agriculture and the effects of industrial agricultural practices on the environment
  1. Tez No: 556276
  2. Yazar: GÜRSEL NAMAZCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Endüstriyel tarım, tarımsal üretimde pestisitlere, kimyasal gübrelere, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO)'lara, makinelere, fosil yakıtlara ve sulamaya bağımlı bir tarımsal üretim sistemidir. Kapitalist sistemin sonuçlarından biri olan endüstriyel tarımda üretim, çevrenin değerinin ve insan sağlığının dikkate alınmadığı, kar elde etmek için yapılan bir hale dönüşmüştür. Özellikle bu tarım sisteminde kullanılan tarımsal girdiler çevreyi geri dönüşü olmayan bir tahribatla karşı karşıya bırakmıştır. Çevrenin yaşadığı bu tahribat ise, ekoloji, enerji, gıda ve küresel iklim krizlerini tetiklemiştir. Bu bağlamda çalışma, endüstriyel tarımın çevreyi tahrip ederek, ekoloji, enerji, gıda ve küresel iklim alanlarında nasıl bir krize yol açtığını açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak, endüstriyel tarım sistemi açıklanmış, endüstriyel tarımın tarımsal girdilerinden olan pestisit, kimyasal gübre, GDO, fosil yakıt ve sulamanın endüstriyel tarımla ilişkisi ele alınmış, devamında ise, endüstriyel tarım ve gıda güvenliği konusuna değinilmiştir. Daha sonra endüstriyel tarımsal girdilerden pestisitlerin, kimyasal gübrelerin, GDO'ların, fosil yakıtların ve bilinçsiz sulamanın çevre kirliliğine etkileri açıklanmıştır. Son olarak ise, Türkiye'de tarımın endüstrileşmesi sürecine bakılmış ve Türkiye tarım sektöründeki küçülmenin nedenleri istatistiksel veriler çerçevesinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial agriculture is an agricultural production system dependent on pesticides, chemical fertilizers, genetically modified organisms (GMOs), machinery, fossil fuels and irrigation in agricultural production. In industrial agriculture, which is one of the results of the capitalist system, production has been transformed into a profit which is not taken into account in the value of the environment and human health. The agricultural inputs used in this agricultural system have left the environment facing irreversible damage. The destruction of the environment triggered ecology, energy, food and global climate crises. In this context, the study aims to explain how industrial agriculture destroys the environment and causes a crisis in ecology, energy, food and global climate areas. In the study, firstly, the industrial agriculture system and the agricultural inputs of industrial agriculture, pesticide, chemical fertilizer, GMO, fossil fuel and irrigation are examined in the field of industrial agriculture, contunie on, industrial agriculture and food safety were discussed. Then, the effects of pesticides, chemical fertilizers, GMOs, fossil fuels and unconscious irrigation on industrial pollution were explained. Finally, in Turkey, it has seen the process of industrialization of agriculture and the agricultural sector in Turkey's shrinking reasons are explained in the framework of statistical data.